Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

Ok. 18 tys. uczniów, studentów oraz nauczycieli i dyrektorów z ok. 420 szkół noszących imię Jana Pawła II przybyło w czwartek na Jasną Górę.

Ogólnopolską pielgrzymkę Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II zorganizowano po raz 16. List do jej uczestników wystosował prezydent Andrzej Duda.

Skierowane do pielgrzymów słowa prezydenta odczytał kapelan głowy państwa ks. Marcin Janocha.

„Uważam za niezwykle ważne, że polscy pedagodzy w kraju i na obczyźnie dbają o przekazywanie następnym pokoleniom zasad, które głosił papież Polak, a w których wzrastali nasi przodkowie. Gorąco dziękuję wszystkim, którzy kultywują to wielkie i dobre dzieło, jestem bowiem przekonany, że procesowi edukacji sprzyja jednoczesna formacja duchowa” – napisał Andrzej Duda.

„Przez wieki młodzi Polacy uczyli się w szkołach parafialnych i zakonnych, a także na uczelniach katolickich; i także teraz nie brak w naszym kraju placówek, zarówno kościelnych, jak świeckich, które w swojej pracy odwołują się do tego kanonu wartości, wśród nich zaś ważne miejsce zajmuje cała wielka Rodzina Szkół im. Jana Pawła II. Chcę dzisiaj z serca życzyć, (…) aby podejmowane wysiłki nadal przynosiły dobre owoce. Niechaj w szkołach noszących imię papieża Polaka wzrastają kolejne roczniki młodych ludzi, idących przez życie wierni zasadom jego przesłania” – podkreślił w liście prezydent.

Andrzej Duda wyraził radość, że „papieski patronat jednoczy Polaków i Polonię wokół najwyższych wartości patriotycznych i religijnych, które są fundamentem tożsamości naszej wspólnoty narodowej”. Wskazał na „stałą i zawsze aktualną łączność pomiędzy wychowaniem i kształceniem polskich dzieci i młodzieży, a uniwersalnym przesłaniem ewangelicznym i wspaniałym osobistym świadectwem, które pozostawił nam św. Jan Paweł II”.

Nawiązując do wciąż trwających obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, prezydent napisał, że religia chrześcijańska, przyjęta wraz z chrztem, „przyniosła na ziemie polskie również tak istotne osiągnięcia cywilizacji europejskiej jak stopniowo upowszechniającą się oświatę”.

W czwartek w Częstochowie modlili się uczniowie, którzy pielgrzymowali pod hasłem „Jan Paweł II – Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. W czasie mszy wystawiono ok. 370 szkolnych pocztów sztandarowych. Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II. W homilii biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, przypomniał wezwanie polskiego papieża, aby szczególnym wyznaniem wiary było miłosierdzie.

„Prosił nas o wyobraźnię miłosierdzia. A Ojciec św. Franciszek, podczas pięknego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, prosił o to, aby każdy z nas żył uczynkami miłosierdzia. Ojciec święty mówił: miłosierdzie ma młode oblicze” – powiedział bp Tomasik.

„Ten rok przeżywamy w duchu refleksji nad tym wymiarem nauczania ojca świętego Jana Pawła II; Dzień Papieski jest zachętą do tego, aby być świadkiem miłosierdzia, czyli kimś, kto czyni tak, jak Pan Jezus nas nauczał i czego Pan Jezus oczekuje. Tu, na Jasnej Górze, prosimy Matkę Najświętszą o pomoc, aby żyć tak, jak Maryja (…), aby naśladować Pana Jezusa przez nasze czyny dobroci. To jest nasze wielkie zadanie” – podkreślił biskup radomski.

W czasie pielgrzymki odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej, list uczestników spotkania do Ojca św. Franciszka, a także poświęcono pamiątkowe różańce z napisem „Jezu, Ufam Tobie”. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Organizatorzy pielgrzymki zadeklarowali przekazanie pomocy finansowej dla hospicjum dziecięcego na Podkarpaciu, a także dla rodziny repatriantów z Kazachstanu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl