Papież Franciszek w Ziemi Świętej

Ojciec św. Franciszek w sobotę rozpoczął trzydniową pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Papież przybył do Ammanu (Jordania). Papież złożył wizytę królowi Abdullahowi II i jego żonie Ranii w pałacu królewskim. Spotkał się też z przedstawicielami władz kraju.

– Ojcze św. witamy w Jordanii. Właśnie tu, gdzie w pokoju starają sie żyć muzułmanie i chrześcijanie. Tu, gdzie żyli prorocy i wszystkie osoby, które chciały odpowiedzieć na wezwanie Boże – powiedział król Abdullah II.

Papież skierował pozdrowienia do całego narodu Jordanii. Zaapelował o pilne rozwiązanie konfliktu syryjskiego oraz izraelsko – palestyńskiego. Dziękował także władzom Jordanii za pomoc uchodźcom.

– Kraj ten udziela hojnego przyjęcia wielu uchodźcom palestyńskim, irackim oraz pochodzącym z innych obszarów kryzysowych, zwłaszcza z sąsiedniej Syrii, wstrząsanej nazbyt długo trwającym konfliktem. Taka gościnność zasługuje na uznanie i wsparcie społeczności międzynarodowej. Kościół katolicki, na miarę swoich możliwości, pragnie zaangażować się w pomoc uchodźcom i osobom potrzebującym, zwłaszcza poprzez Caritas Jordania. Zauważając ze smutkiem utrzymywanie się silnych napięć na obszarze Bliskiego Wschodu, dziękuję władzom Królestwa za to, co robią i zachęcam do dalszego angażowania się w poszukiwanie pożądanego trwałego pokoju w całym regionie – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Po południu na stadionie w Ammanie Papież przewodniczył Mszy św. W homilii mówił, że drogę jedności i pokoju przygotowuje Duch Święty. Zwrócił uwagę, że pokoju nie można kupić. Jak tłumaczył jest on darem, który trzeba cierpliwie poszukiwać i budować „własnoręcznie”, za pomocą małych i dużych gestów angażujących nasze codzienne życie.

Papież stwierdził, że droga pokoju umacnia się, jeśli uznajemy, że wszyscy mamy taką samą krew i stanowimy część rodzaju ludzkiego; jeśli nie zapominamy, że mamy jednego Ojca Niebieskiego i wszyscy jesteśmy Jego dziećmi, uczynionymi na Jego obraz i podobieństwo.

– Drodzy przyjaciele! Duch Święty zstąpił na Jezusa nad Jordanem i dał początek Jego dziełu zbawienia, aby uwolnić świat od grzechu i śmierci. Prośmy Go, aby przygotował nasze serca na spotkanie z braćmi niezależnie od różnic idei, języka, kultury, religii; by namaścił całą naszą istotę olejem swego miłosierdzia, leczącym rany błędów, nieporozumień i sporów; aby nas posłał z pokorą i łagodnością na trudne, ale owocne drogi poszukiwania pokoju – powiedział Ojciec św.

Podczas papieskiej Eucharystii 1400 dzieci przyjęło I Komunię św. Papież w sobotę odwiedził także miejsce chrztu Chrystusa w Betanii Zajordańskiej. Wieczorem w tamtejszym kościele katolickim Papież spotkał się z uchodźcami i osobami niepełnosprawnymi.

W niedzielę Franciszek uda się do Betlejem, gdzie będzie sprawował Mszę św. na Placu Żłóbka, odwiedzi Grotę Narodzenia Chrystusa. W Jerozolimie odwiedzi Ścianę Płaczu i spotka się z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem.

Ojciec św. Franciszek jest czwartym Papieżem, który odwiedza Ziemię Świętą. Pierwszym był Paweł VI, a po nim przybyli tu także Jan Paweł II i Benedykt XVI. Wizyta Franciszka w Jerozolimie jest jego druga podróżą zagraniczną podczas tego pontyfikatu.

Transmisję poszczególnych punktów pielgrzymki prowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

 

 

RIRM /TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl