Papież  Franciszek przestrzegł Kościół przed „pustym triumfalizmem”

W przypadającą dziś uroczystość świętych Piotra i Pawła, patronów Stolicy Apostolskiej, Ojciec święty przestrzegał ludzi Kościoła przed „pustym triumfalizmem” pozbawionym „miłości, służby, współczucia” oraz przed postawą dystansu.

W czasie Mszy św. na placu Świętego Piotra papież Franciszek pobłogosławił paliusze – symbole więzi ze Stolicą Apostolską – dla nowych arcybiskupów metropolitów, mianowanych w ciągu roku. Obecny był między innymi arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. Było również 14 nowych księży kardynałów, którzy otrzymali birety i pierścienie w czasie konsystorza w czwartek. Jednym z nich jest papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski.

W homilii na Mszy św. z udziałem tysięcy ludzi Ojciec Święty powiedział dostojnikom, że „miłosierna miłość wymaga, aby pójść do wszystkich zakątków życia, aby dotrzeć do wszystkich, nawet jeśli kosztowałoby to dobre imię, wygodę, stanowisko, męczeństwo”.

Zaznaczył, że podobnie, jak święty Piotr, także Kościół będzie zawsze kuszony przez „podszepty” diabła, które będą przeszkodą dla jego misji. Diabeł „zachowuje się jak uwodziciel, który chce pozostać w ukryciu i nie być ujawnionym” – dodał Biskup Rzymu.

Papież ostrzegał, że kiedy opuszcza się krzyż, „nawet jeśli wkraczamy w olśniewający blask chwały, to będziemy się łudzili, bo nie będzie to chwałą Boga, ale szyderstwem przeciwnika”.

Zwrócił uwagę na czyhającą na chrześcijan pokusę zachowania „rozsądnego dystansu” i trzymania się z dala od ludzkich dramatów.

„Jezus dotyka ludzkiej nędzy, zapraszając nas, byśmy byli z Nim i dotykali cierpiącego ciała innych osób (…). Jezus chce wyzwolić swoich uczniów, swój Kościół, z pustego triumfalizmu: pozbawionego miłości, służby, współczucia, pozbawionego ludu – wskazał Ojciec Święty.

Papież Franciszek mówił o potrzebie odrzucenia postawy, która nie pozwala „zakorzenić się w życiu wiernego ludu”.

„Kościół jaśnieje nie swoim światłem, ale Chrystusa” – podkreślał  Biskup Rzymu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl