Papież Franciszek wręczył arcybiskupom metropolitom paliusze – symbol łączności ze Stolicą Apostolską

W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bazylice Watykańskiej Ojciec Święty Franciszek wręczył arcybiskupom metropolitom paliusze – symbol łączności ze Stolicą Apostolską. W gronie metropolitów z całego świata, mianowanych w okresie minionego roku, był ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Przed przyjęciem paliuszy, metropolici złożyli przysięgę. W gronie arcybiskupów, obok ks. abp. Grzegorza Rysia, byli metropolici m.in. z Meksyku, Francji czy Argentyny.

Paliusz to okrągły pas ok. 30 centymetrowej długości z białej wełny z wkomponowanymi w niego sześcioma krzyżami i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wskazuje na misję pasterską metropolity oraz symbolizuje owcę, którą niesie na ramionach Dobry Pasterz.

W homilii papież Franciszek, zwracając się do metropolitów oraz przybyłych wiernych, mówił o ścisłym powiązaniu chwały i krzyża, które łączą się ze sobą i których nie można od siebie oddzielić.

– Nie oddzielając chwały od krzyża Jezus chce wyzwolić swoich uczniów, swój Kościół z pustego triumfalizmu pozbawionego miłości, służby, współczucia, pozbawionego ludu. Chce wyzwolić od pewnej wyobraźni bez ograniczeń, która nie potrafi zakorzenić się w życiu wiernego ludu lub – co gorsza – sądzi, że służba Panu wymaga wyzbycia się zakurzonych dróg historii. Kontemplowanie i pójście za Chrystusem wymaga pozwolenia, aby serce otworzyło się na Ojca i na tych wszystkich, z którymi On sam zechciał się utożsamić i to mając pewność, że On nie opuszcza swego ludu – akcentował Ojciec Święty.

Po Mszy św. papież Franciszek odmówił z mieszkańcami Wiecznego Miasta oraz przybyłymi pielgrzymami modlitwę Anioł Pański. W czasie rozważań podkreślał, ze Kościół potrzebuje wiary świętych Piotra i Pawła.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl