fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Nie przegapmy okazji do spotkania, słuchania siebie nawzajem i rozeznawania

Ojciec Święty Franciszek powiedział, że rozpoczęty synod biskupów nie może być kościelnym zjazdem, kongresem politycznym czy parlamentem. To, jak podkreślił, wydarzenie łaski i proces uzdrowienia prowadzony przez Ducha Świętego.

W bazylice Św. Piotra w Watykanie Papież przewodniczył w niedzielę Eucharystii z okazji inauguracji synodu. W homilii przypomniał, że proces synodalny charakteryzują trzy czasowniki: spotkać, słuchać i rozeznawać.

Duch Święty prosi nas, abyśmy wsłuchiwali się w pytania, niepokoje, nadzieje każdego Kościoła, ludu i narodu oraz w świat, wyzwania i zmiany, jakie stawia – powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślał też, że synod jest procesem rozeznania duchowego, na które otwiera nas Słowo Boże.

– Ukierunkowuje ono synod, aby nie był on czymś w rodzaju kościelnego zjazdu, konferencją naukową lub kongresem politycznym. Ma on być wydarzeniem łaski i procesem uzdrowienia prowadzonym przez Ducha Świętego. Drodzy bracia i siostry, życzę Wam dobrej wspólnej drogi, abyśmy byli pielgrzymami zakochanymi w Ewangelii, otwartymi na niespodzianki Ducha Świętego. Nie przegapmy okazji do spotkania, słuchania siebie nawzajem i rozeznawania – powiedział Ojciec Święty.

Po Mszy św. Papież spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W rozważaniach nawiązał do Ewangelii, w której bogaty młodzieniec zapytał Jezusa, co ma uczynić, żeby otrzymać życie wieczne.

Ojciec Święty podkreślił, że wiara nie jest zimnym, mechanicznym obrzędem, jakimś „muszę-czynię-otrzymuję”. Jest to kwestia wolności i miłości – dodał.

– Wiara bez daru i bezinteresowności jest piękna, ale niepełna. To jest słaba wiara, którą można porównać do bogatego i pożywnego dania, któremu brakuje smaku. Dzisiaj możemy sobie zadać pytanie, w jakim punkcie jest moja wiara i czy nadal przeżywam ją jako coś mechanicznego opartego na interesie z Bogiem. Czy pamiętam, by posilić swoją wiarę pozwalając, żeby Jezus na mnie patrzył i mnie miłował – podkreślił papież Franciszek.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl