Papież Franciszek: Najświętsza Trójca nie jest wytworem ludzkiego umysłu

Najświętsza Trójca nie jest wytworem ludzkiego umysłu – powiedział Ojciec Święty Franciszek, w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie.

Papież wyjaśnił, że Trójca jest obliczem, w którym sam Bóg się objawił, nie z wysokości tronu, ale w historii narodu izraelskiego, a przede wszystkim w Jezusie z Nazaretu.

Nawiązując do obchodzonej w niedzielę uroczystości Trójcy Przenajświętszej papież Franciszek wskazał, że Bóg nie jest czymś niejasnym i abstrakcyjnym, ale ma imię: „Bóg Jest miłością”. Papież zaznaczył, że nie jest to miłość sentymentalna i emocjonalna a miłość Ojca, który jest źródłem wszelkiego życia, miłość Syna, który umarł na krzyżu i zmartwychwstał, miłość Ducha, który odnawia człowieka i świat.

  Najświętsza Trójca nie jest wytworem ludzkiego umysłu: jest obliczem, którym sam Bóg się objawił, nie z wysokości katedry, ale krocząc razem z ludzkością. To właśnie Jezus objawił nam Ojca i obiecał nam Ducha Świętego. Bóg kroczył z nami w dziejach ludu Izraela a Jezus kroczy z nami zawsze, obiecał nam Ducha Świętego, „ogień” nauczający nas tego wszystkiego, czego nie wiemy. Jest on w naszym wnętrzu, prowadzi nas. Daje nam dobre pomysły i natchnienia. Dzisiaj chwalimy Boga nie z powodu jakiejś szczególnej tajemnicy, ale dla niego samego, „dla jego niezmiernej chwały”, jak mówi hymn liturgiczny  – mówił papież Franciszek.

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Św. Franciszek wspomniał o wczorajszej beatyfikacji w Palermo ks. Giuseppe Puglisiego, kapłana i męczennika, zabitego przez mafię w 1993 roku.

Don Puglisi, wzorowy kapłan, oddany był szczególnie duszpasterstwu młodzieży – mówił papież. Zaznaczył, że choć został zabity, zwyciężył z Chrystusem zmartwychwstałym. Uwielbiajmy Boga za jego jasne świadectwo i ceńmy sobie jego przykład – zachęcił papież.

Wezwał jednocześnie do modlitwy o nawrócenie mafiosów, którzy wykorzystują najsłabszych do niewolniczej pracy, prostytucji, powodując ludzkie cierpienie.

Módlmy się do Boga, aby nawrócił serca tych ludzi. Nie mogą czynić z naszych braci niewolników. Musimy modlić się do Pana! Prośmy Pana, aby ci mafiosi nawrócili się do Boga. I wychwalajmy Boga za jaśniejące świadectwo ks. Józefa Puglisiego i doceńmy jego przykład! – powiedział papież Franciszek.

Wcześniej Ojciec Św. odbył swoją pierwszą wizytę duszpasterską w jednej z parafii Rzymu. O godz. 9.30 odprawił Mszę św., podczas której 16-ścioro dzieci przyjęło Pierwszą Komunię świętą.

 RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl