Papież odwiedził Kalabrię

Ojciec św. Franciszek nawiedził Calabrię, południowy region Włoch, który zmaga się bezwzględną mafią. Papież w stanowczych słowach potępił jej zbrodnie, szczególnie wymierzone w dzieci. Jasno stwierdził, że mafiosi są ekskomunikowani.   

Swoją wizytę w Kalabrii na południu Włoch, Ojciec Święty rozpoczął od zakładu karnego w Castro-villari. Region od wielu lat jest bastionem bezwzględnej mafii. Zwracając się do osadzonych, należących również do dranghety – najpotężniejszej mafii Włoch – zachęcił ich aby nie tracili czasu za kratkami, lecz szukali przebaczenia u Boga za swe zbrodnie.

– Pragnę wyrazić wam moją osobistą bliskości. Kościół jest blisko wszystkich mężczyzn i wszystkich kobiet, którzy są w więzieniach w każdej części świata – powiedział Ojciec św. Franciszek.

W więzieniu Papież pocieszał jednego z osadzonych. Jego trzy letni syn Koko i ojciec zostali zamordowani przez mafię. Ich ciała znaleziono zwęglone w samochodzie. Przestępcy z dranghety są bezwzględni. W ostatnim czasie doszło do wielu makabrycznych zbrodni. Zamordowali m.in. małżeństwo z małym dzieckiem. Papież uczcił też pamięć 69-letniego ks. Lazzaro Longo-bardiego. Kapłana bardzo zaangażowanego społecznie zamordowanego przez bezdomnego, którego wspierał.

Głównym punktem pielgrzymki Ojca Świętego była Msza św. w Cassano all’Jonii. Ordynariuszem tamtejszej diecezji jest ks. bp Nunzio Galantino, który  został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Włoch.

W homilii Ojciec Święty stanowczo potępił mafię i jej zbrodnie, szczególnie na dzieciach. Mocno podkreślił, że ci, którzy w swym życiu obrali tę drogę i są mafiosami nie są w komunii z Bogiem, są ekskomunikowani

– Kiedy nie oddaje się czci Panu Bogu, to stajemy się czcicielami zła, tak jak są nimi ci, którzy żyją z przestępstw i przemocy. Wasza tak piękna ziemia zaznaje znaków konsekwencji tego grzechu. Tym właśnie jest drangheta – oddawaniem czci złu i pogardzaniem dobrem wspólnym. To zło musi być przezwyciężone, musi być oddalone – powiedział Papież Franciszek.

Ojciec św. w katedrze w Cassano all’Jonio spotkał się z kapłanami diecezji. Zachęcił ich do odkrycia radości i piękna kapłaństwa niosącego ludziom Słowo Boże i przebaczenie. Zwrócił uwagę na konieczność pracy duchowej z rodzinami, które muszą żyć w trudnym czasie. Ojciec Święty spotkał się także z ubogimi oraz młodymi pensjonariuszami domu terapeutyczno-rehabilitacyjnego, wychodzącymi z narkomanii. Spożył z nimi posiłek. Odwiedził również hospicjum dla osób terminalnie chorych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl