Papieskie świadectwo różańcowe

To będzie już druga wspólna modlitwa różańcowa Ojca Świętego Franciszka z wiernymi w maryjnym miesiącu. Papież przewodniczyć będzie nabożeństwu 31 maja na placu św. Piotra. Dzień później w Polsce odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Ksiądz Szymon Mucha, krajowy moderator stowarzyszenia, zaznacza, że uczestnicy pielgrzymki będą duchowo łączyli się z Ojcem Świętym.

Ojciec Święty Franciszek poprowadzi nabożeństwo różańcowe na placu św. Piotra o godz. 20.00, a na jej zakończenie przewidziano papieskie przemówienie. Krajowy moderator Stowarzyszenia „Żywy Różaniec” ks. Szymon Mucha, redaktor naczelny miesięcznika „Różaniec”, podkreśla wagę papieskiego świadectwa w propagowaniu modlitwy różańcowej. – Zazwyczaj z Papieżem spotykamy się na Eucharystii. Franciszek, zapraszając wiernych na wspólny Różaniec, pięknie wskazuje na znaczenie tej modlitwy – mówi ks. Szymon Mucha. – Ojciec Święty zakończy miesiąc maryjny modlitwą różańcową. Dla nas jest to bardzo wyraźny sygnał wielkiej zachęty do praktykowania Różańca – dodaje.

To będzie druga w tym miesiącu papieska modlitwa różańcowa z wiernymi. W pierwszą sobotę maja Ojciec Święty przewodniczył temu nabożeństwu w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore, w której czczona jest ikona Maryi Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego). To było wyraźne zwrócenie uwagi na fatimskie wynagradzające nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca. Trzeba też podkreślić, że 13 maja br. w Fatimie na prośbę Franciszka biskupi portugalscy zawierzyli posługę nowego Papieża Matce Bożej. Dokonało się to w miejscu, gdzie Maryja mówiła do trojga dzieci, a przez nich do nas wszystkich: „Odmawiajcie codziennie Różaniec”.

Dzisiejszy świat coraz bardziej odchodzi od Boga, ustanawia prawa godzące w rodzinę i życie ludzkie, szarga świętości. Modlitwa różańcowa to siła, która formuje, umacnia i uprasza łaski potrzebne do bycia autentycznym chrześcijaninem w tej trudnej sytuacji. Ojciec Święty sam daje nam przykład.

W tym kontekście termin I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę wydaje się opatrznościowy. Odbędzie się ona 1 czerwca, zatem w dzień po papieskiej modlitwie różańcowej z wiernymi na placu św. Piotra. – Dla nas, członków Żywego Różańca, to wymowny znak – zaznacza ks. Szymon Mucha. Jak podkreśla, gdy dowiedział się o terminie papieskiej modlitwy różańcowej z wiernymi, serce zabiło mu mocniej. – Pomyślałem, że Papież niejako uprzedził nasze spotkanie. Duchowo będziemy się łączyli z Ojcem Świętym, a następnego dnia przeżyjemy nasze spotkanie w Roku Wiary na Jasnej Górze jako wielka rodzina Żywego Różańca z całej Polski – podkreśla ks. Mucha. – Jesteśmy wdzięczni Papieżowi za wskazywanie Różańca Świętego jako wielkiej modlitwy do Jezusa poprzez Maryję – dodaje. Hasłem I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę będą słowa „Żywy Różaniec Maryjną szkołą wiary”.

Małgorzata Bochenek

drukuj