Papieska wizyta w Polsce może być dłuższa o dzień

Możliwe, że wizyta Ojca Świętego Franciszka w Polsce potrwa dzień dłużej – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”. Według nieoficjalnych informacji Papież rozpocznie wizytę 27 lipca – dzień wcześniej niż początkowo zapowiadano.

Dziennik zwraca uwagę, że zmiana planów może być odpowiedzią na prośbę polskiego Episkopatu, aby Papież uczcił 1050. rocznicę chrztu Polski w Poznaniu lub Gnieźnie – historycznych siedzibach pierwszych polskich diecezji.

Inny harmonogram miałby też pozwolić Ojcu Świętemu odwiedzić Jasną Górę i obóz w Auschwitz, równocześnie nie przesłaniając pełnego udziału Papieża w ŚDM.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej ks. bp Artur Miziński, szef zespołu ds. organizacji pielgrzymki papieskiej podkreślał, że wciąż nie ma pewnych informacji na temat wizyty.

– Wizyta Ojca Świętego w Polsce jest związana ze Światowymi Dniami Młodzieży, ale w tym samym czasie mamy do czynienia z obecnością głowy państwa. W związku z tym ta wizyta będzie miała także charakter, wymiar wizyty oficjalnej. Dlatego też oprócz tych wydarzeń centralnych, związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży liczymy na to, że będą także jeszcze inne punkty, o których nie możemy mówić, gdyż są one jeszcze niepotwierdzone. Wierzymy, że w najbliższym czasie będzie przedstawiony program, przede wszystkim, że zostanie ogłoszona oficjalnie wizyta Ojca Świętego do Polski na Światowe Dni Młodzieży w tym szerszym wymiarze i ramowy program, ale na to musimy poczekać – powiedział ks. bp Artur Miziński.  

W ubiegłym tygodniu wszystkie planowane miejsca odwiedzin Papieża wizytowała specjalna watykańska delegacja. W ostatnich dniach natomiast wizytę w Watykanie złożyła rządowa delegacja na czele z szefem MSZ-u Witoldem Waszczykowskim.

RIRM

drukuj