Ks. abp M. Jędraszewski na Wawelu: Nie stracić nic ze smaku wolności, by przekazać ją kolejnym pokoleniom

Nie stracić nic z tamtego szczęścia ludzi, którzy poczuli smak wolności, nie stracić nic z tego smaku wolności, by przekazać ją kolejnym pokoleniom, którzy – już urodzeni w wolnej Polsce – będą wiedzieli jak bardzo szczęśliwy człowiek, który może na codzień powiedzieć „jestem Polakiem w mojej ojczyźnie i to uważam za moje szczęście” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu.

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Dzisiaj wydaje się, że Kościół jako jedyna instytucja ma odwagę stawać w obronie godności ludzkiego ciała

Zadziwiające jest milczenie, banalizacja manipulacji ludzkim ciałem. Traktowanie go w sposób przedmiotowy jako przedmiotu zaspokającego ludzką przyjemność, jako przedmiotu, którym człowiek może dowolnie dysponować. Takie traktowanie ludzkiego ciała oznacza nie tylko poniżenie człowieka i potraktowanie go jako przedmiotu, ale patrząc głębiej oznacza odrzucenie zaufania okazanego człowiekowi przez Boga – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Jubileusz ks. abp. Felińskiego – patrioty, który inspirował ks. kard. S. Wyszyńskiego

W przyszłym roku upłynie dwusetna rocznica narodzin ks. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego, pasterza – wygnańca, założyciela zgromadzenia, które w czasie okupacji ratowało Żydów przed zagładą. Wzorzec na trudne czasy, który inspirował Prymasa Stefana Wyszyńskiego w trudnych czasach komunizmu.

Liban potrzebuje naszej pomocy

Konferencja Episkopatu Polski wspólnie z polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie chcą zwrócić oczy wiernych na Liban. Dramat tego kraju jest nagłaśniany przy okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Przewodniczący Episkopatu: Stanowczo potępiam wykorzystywanie przez stronę białoruską dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski

Stanowczo potępiam wykorzystywanie przez stronę białoruską dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w komunikacie wobec eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej.