fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze pod znakiem modlitwy za Ojczyznę

Pod znakiem szczególnej modlitw za Ojczyznę upływa Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze. Częstochowskie sanktuarium było natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność – podkreślają jasnogórscy paulini.

Przed południem w duchowej łączności z Polonią odprawiona została Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. W południe w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” pielgrzymi zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Po południu w sanktuarium celebrowana była codzienna Msza św. za Polskę, sprawowana tu od 1981 roku.

Jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, Jasna Góra już 4 listopada 1918 r. jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada. Do sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli wtedy polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego, a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru, o. Piotr Markiewicz, witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy, jak niegdyś witano królów.

„Jasna Góra była natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność, z wydawanych tu przed powstaniem styczniowym modlitewników Polacy z zaborów uczyli się ojczystego języka, a pielgrzymi czerpali ducha, że >>jeszcze Polska nie zginęła<<„ – zaznaczyli przedstawiciele Biura Prasowego Jasnej Góry.

Jasnogórscy paulini apelują o modlitwę za wszystkich, którzy walczyli o niepodległość oraz pomordowanych w wojnach. W Kaplicy Pamięci Narodu zgromadzone są tablice pamięci i urny z ziemią z pól bitewnych XIX i XX w., powstań, obozów koncentracyjnych i Katynia.

„Jasna Góra zawsze była miejscem, gdzie Polacy – królowie, hetmani, rycerstwo, żołnierze i prosty lud – przybywali, by czerpać natchnienie do naprawy Rzeczypospolitej, siłę do wytrwania w cierpieniu i moc do przezwyciężania różnych trudności. Rola Jasnej Góry umocniła się w czasie niewoli. Gdy Polaków z jednej strony germanizowano, a z drugiej rusyfikowano, Jasna Góra była miejscem ucieczki. Przybywali tu Polacy ze wszystkich trzech zaborów. Modlili się i śpiewali w języku polskim. Tu formowała się jedność narodu” – zaznaczyły służby prasowe sanktuarium.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl