fot. BPJG/Krzysztof Świertok

Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Wzięli w niej udział m.in. związkowcy „Solidarności”, przedstawiciele władz państwowych i parlamentarzyści.

Tegoroczne spotkanie u Matki Bożej Królowej Polski zbiegło się z jubileuszem 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza Św. na Jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, homilię wygłosił metropolita przemyski ks. abp Adam Szal.

– Dziękujemy za 40 lat istnienia NSZZ „Solidarność”. Dziękujemy Opatrzności Bożej za to, że w dziejach naszej Ojczyzny byli ludzie: ojcowie, matki, siostry i bracia, którzy kierowali się nie tylko dobrem swoim, tym najbardziej prozaicznym (wysokością płacy i warunkami pracy), ale także chcieli, by była poszanowana godność ludzka, by był dowartościowany aspekt duchowy ludzkiej pracy – powiedział ks. abp Adam Szal.

Gratulacje z okazji jubileuszu skierował prezydent Andrzej Duda. List głowy państwa odczytała minister w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek.

– Dziękuje państwu zgromadzonym na Jasnej Górze za to, że zasady solidarności są na stałe obecne w polskich sercach i sumieniach, a nasze wspólne dokonania świadczą o ich aktualności. Życzę nam wszystkim abyśmy nadal kierowali się nimi w codzienności dla Rzeczypospolitej Polskiej  – akcentował prezydent RP.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w swoim przemówieniu wskazywał, że chrześcijańskie wartości są fundamentem związku. „Dziś <<Solidarność>>, my ludzie pracy, my katolicy musimy bronić krzyża, poprzez modlitwę i dawanie świadectwa” – podkreślił.

Piotr Duda zaznaczył także, że związek nie przetrwałby, gdyby nie jedność ludzkich serc. Dodał, że tej jedności zabrakło politykom Zjednoczonej Prawicy.

– Z tego miejsca chce powiedzieć, że Polska, nasza ukochana Ojczyzna, to dobro wspólne wszystkich Polaków, a nie interesy partyjne. Czas najwyższy ocknąć się, usiąść i prowadzić prawdziwy dialog między sobą dla dobra Polski i Polaków. Przed nami duże problemy do rozwiązania, a nie problemy partykularne partii politycznych – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność”

Do najważniejszych kwestii szef „Solidarności” zaliczył wyzwania związane z transformacją energetyczną i zapowiedzią Komisji Europejskiej dotyczących osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Transmisję głównych punktów pielgrzymki przeprowadziła TV Trwam.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl