Ks. abp T. Wojda: Dramat człowieka, który ginie, zawsze jest dramatem wielkopiątkowym Chrystusa

Trzeba spojrzeć na Wielki Piątek przez pryzmat Zmartwychwstania –  powiedział metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Wojda SAC. Zaznaczył, że dramat człowieka, który ginie, który jest torturowany, zawsze jest dramatem wielkopiątkowym Chrystusa. Trzeba modlić się za Ukrainę, żeby wyszła z tej wojny zjednoczona i umocniona w walce ze złem.

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Ufam, że wystarczy nam odwagi, by nie okazać słabości i tchórzostwa. Przez męstwo, z jakim nasz Zbawiciel przyjął wyrok rzymskiego urzędnika, pamiętajmy, by nigdy nie stanąć po stronie Piłata i nigdy nie stać się sędzią

Wojna u progu naszej wschodniej granicy jest jak ostrzeżenie dla każdego z nas, by w imię własnych interesów nigdy nie akceptować podłości, a zbrodnie nazywać po imieniu, nawet jeśli dotyczą tych, którzy mieszkają daleko od nas, a ci, którzy je popełniają, wydają się po ludzku o wiele silniejsi i potężniejsi. (…) Przez męstwo, z jakim nasz Zbawiciel przyjął wyrok rzymskiego urzędnika, pamiętajmy, by nigdy nie stanąć po stronie Piłata i nigdy nie stać się sędzią, który skazuje na cierpienie i śmierć niewinnych – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.  

Wielki Piątek

Przeżywamy dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego oraz czas szczególnego skupienia i modlitwy. Tego dnia wspominamy mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. W kościołach nie sprawuje się dziś Mszy świętej, ale celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej, której centrum stanowi adoracja Krzyża

Msza Wieczerzy Pańskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

„Ostatnia Wieczerza trwa. To godzina Jezusa i Jego umiłowania do końca. W tej godzinie Bóg szuka przyjaciół. Pragnie być blisko człowieka” – powiedział ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, sprawując w Wielki Czwartek w Bazylice Bożego Miłosierdzia Mszę Wieczerzy Pańskiej.

Ks. abp M. Jędraszewski na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej: Pascha Chrystusa naznaczona jest nadzieją

Pascha Chrystusa, Jego zmierzanie do Ojca, które zakończyło się Jego triumfem – zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem, to przejście jest naznaczone nadzieją, która wypływa z obietnicy: „Nie zostawię was sierotami: przyjdę do was” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski sprawując w Wielki Czwartek w katedrze na Wawelu Mszę św. Wieczerzy Pańskiej.

Msza św. Krzyżma w Łagiewnikach. Ks. abp M. Jędraszewski: Jest za co Panu Bogu dziękować

Prefacja z Mszy św. Krzyżma wskazuje na cztery główne zadania kapłana: karmienie ludu Bożego Słowem Bożym, umacnianie go sakramentami, odnawianie Ofiary Odkupienia i przygotowywanie dla dzieci Bożych uczty paschalnej, naśladowanie Chrystusa w pasterskiej miłości i oddawaniu swego życia dla Niego i dla zbawienia braci – mówił abp Marek Jędraszewski w homilii w czasie Mszy Krzyżma w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.