Otwarto wystawę poświęconą peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej przez świat

Od Oceanu do Oceanu. I etap peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia – to temat wystawy fotograficznej, która została otwarta w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

Wystawa ma na celu ukazanie wędrówki Matki Bożej w Ikonie Częstochowskiej po 24 krajach Europy i Azji na trasie ok. 65 tys. km od Władywostoku do Fatimy, od brzegu Oceanu Spokojnego do wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Intencją peregrynacji jest obrona cywilizacji życia i miłości we współczesnym świecie.

Wystawa została zorganizowana przez „Międzynarodową Koalicję od Oceanu do Oceanu z Matką Bożą w Obronie Życia”, we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w czwartek, 25 kwietnia o godz. 10.00 w Sali Rycerskiej. Podczas otwarcia obecni byli: ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; biskup pomocniczy Jan Wątroba; o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Zgromadzonych powitała Ewa Kowalewska, koordynator Peregrynacji Kopii Obrazu Matki Bożej.

– 28 stycznia (2012 r.) nastąpiło przyłożenie do oryginału kopii peregrynującej i poświęcenie, którego dokonał ks. abp Stanisław Nowak. Na samym początku mieliśmy wątpliwości, czy to jest w ogóle możliwe, żeby przejechać przez daleki wschód, przez Rosję, przez wszystkie kraje po kolei. Jedna osoba nie mogłaby tego zrobić, ale zrobili to ludzie świeccy razem ze swoimi biskupami (…). Ta wystawa może nam trochę bardziej przybliży peregrynację, której pierwszy etap właśnie się dokonał, ponieważ 8 kwietnia, w Dzień Świętości Życia, dojechaliśmy do Oceanu Atlantyckiego – przypomniała Ewa Kowalewska.
– Kiedy był ten moment, że wchodzimy w to, że próbujemy to zrobić, przyśpieszyli tę decyzję nasi przyjaciele prawosławni, i nikt z nas nie miał świadomości, że to będzie akurat Rok Wiary. Ale widocznie Matka Boża tego chciała, żeby to było w Roku Wiary. To świadectwo wiary, właśnie daje ta wystawa, która pokazuje ludzi, którzy przyszli modlić się przed Matką Bożą w ochronie cywilizacji życia. Naprawdę trudno sobie wyobrazić te olbrzymie tłumy, wszędzie. Bardzo często się zdarzało, że informacja nie przechodziła, a ludzie przychodzili. Ludzie klękający na ulicach dający świadectwo swojej wiary, co pokazuje, że Kościół jest nadal żywy – zaznaczyła koordynator Peregrynacji.

Dodała, że jest to również ciekawe dlatego, że była to inicjatywa świeckich, którą cały czas podtrzymywali duszpasterze.

Podczas 65 tys. km podróży kopii obrazu rozdano ok. 250 tys. ulotek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i aktem powierzenia Jej ochronie cywilizacji życia i miłości.

– Odwiedziliśmy ok. 400 miejscowości, ok. 50 cerkwi prawosławnych, kościołów katolickich nie byłam w stanie policzyć, samych katedr było 75, wielkich sanktuariów 73, krajów 24 – wylicza Ewa Kowalewska. 

Podczas uroczystości obecny był m.in. metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

– Chciałbym tę dzisiejszą wystawę, tak jak i samo dzieło nazwać w duchu Roku Wiary nowym przylgnięciem do Chrystusa przez pośrednictwo Maryi. Nie sposób nie przypomnieć tego podstawowego dla nas faktu, jakim było zetknięcie, czy określamy to ‘święty pocałunek’, obrazu Matki Bożej z Kaplicy z obrazem peregrynującym od przeszło 50-ciu lat. Ten ‘święty pocałunek’ dzisiaj zostaje potwierdzony poprzez tę kolejną peregrynację, i tak jak mówił sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński, ‘niech ona trwa nadal, niech ona idzie przez Polskę’. A ona już nie tylko poszła przez Polskę, ale poszła przez Europę i świat. I tym samym dziękujemy dzisiaj Bogu za to, że w tym Roku Wiary, który przeżywamy możemy pomnożyć radość nowego odkrywania tej przestrzeni serca i umysłu dla Boga, dla Chrystusa poprzez wstawiennictwo naszej Matki i Królowej – powiedział metropolita częstochowski.

Głos zabrał również o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.

– Niech ta peregrynacja się przedłuży na inne kontynenty i przyniesie radość tym, którzy do tej pory byli zamknięci na Boże działanie i może także przeciwstawiali się życiu w różnej formie – akcentował o. Zachariasz Jabłoński.

Na zakończenie uroczystości ks. abp Wacław Depo oraz ks. bp Jan Wątroba pobłogosławili wystawę. Wystawę zainaugurowało przecięcie wstęgi, którego dokonali organizatorzy oraz zgromadzeni goście.

Jasna Góra/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl