Rzym pożegna dziś Ojcia Św. Benedykta XVI

Dziś ostatni dzień pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI. Z urzędu ustąpi On o godz. 20. Wcześniej jednak Ojciec św. spotka się z księżmi Kardynałami.

Spotkanie, które odbędzie się w Sali Klementyńskiej w Watykanie rozpocznie się o godzinie 11. Po południu Benedykt XVI uda się do Castel Gandolfo, gdzie o godz. 17.30 pozdrowi wiernych z balkonu Pałacu Apostolskiego. Transmisja spotkań w Radiu Maryja i TV Trwam.

Wczoraj Ojciec św. spotkał się z wiernymi na ostatniej Audiencji Generalnej. W czasie katechezy zapewnił, że po ustąpieniu z urzędu będzie towarzyszył Kościołowi przez modlitwę i refleksję.

– Nie porzucam krzyża, lecz pozostaję w nowy sposób przy ukrzyżowanym Panu. Nie posiadam już władzy z urzędu do kierowania Kościołem, lecz w posłudze modlitwy pozostaję, by tak rzec, w obrębie Bazyliki św. Piotra. Święty Benedykt, którego imię noszę jako Papież, będzie w tym dla mnie wielkim wzorem. On wskazał nam drogę życia, które czynne czy bierne należy całkowicie do dzieła Boga – mówił Benedykt XVI podczas ostatniej Audiencji Generalnej.

Mijający 8-letni pontyfikat Ojca św. Benedykta XVI skłania do refleksji. Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik Katedry Metafizyki na wydziale Filozofii KUL akcentuje, że charakterystyczne dla pontyfikatu Benedykta XVI było to, że przypomniał i ujednoznacznił podstawowe prawdy chrześcijańskie.

– Przypomniał prawdę o chrześcijaństwie w kontekście dialogów ekumenicznych i religijnych. Przypomniał jednoznaczną prawdę o chrześcijaństwie  – w centrum chrześcijaństwa stoi Jezus Chrystus. Druga z przypomnianych prawd to jest prawda o moralności chrześcijańskiej; fundamentem moralności chrześcijańskiej jest prawda o dobru i Bożych przykazaniach. Przypomniał również prawdę o liturgii chrześcijańskiej – powiedział ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Ojciec św. Benedykt XVI przypomniał też, że nie ma Europy bez chrześcijaństwa, co ma szczególne znaczenie w kontekście zalewu islamem ale też i ateizmem.

Benedykt XVI przypomniał prawdę o kapłaństwie. Dzisiaj świat domaga się relatywizmu, chce by wszyscy z tych zasad rezygnowali. Jednak to od kapłana wymaga się jednoznaczności  i przejrzystości. Kapłaństwo w tym jest wielkie, święte, aktualne i cały czas potrzebne. Ponadto Papież przypomniał prawdę o społecznościach i państwach, gdzie podstawą jest sprawiedliwość społeczna i praworządność. Jeśli nie ma tej sprawiedliwości to państwa stają się bandami rozbójników –zaznaczył ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

RIRM

drukuj