Ojciec św. zachęca do odnowy duchowej

Do odnowy duchowej, ponownego zwrócenia się ku Bogu, wyrzeczenia się pychy i egoizmu, by żyć w miłości – zachęca Ojciec św. Benedykt XVI na czas Wielkiego Postu.

Po raz pierwszy od zapowiedzi rezygnacji, Benedykt XVI spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. W niedziele na placu św. Piotra zgromadziło się ponad 100 tys. osób.

W rozważaniach Ojciec św. nawiązał do słów Ewangelii, mówiącej o kuszeniu Chrystusa na pustyni przez szatana. Zwrócił uwagę na podstępność kusiciela, który nie popycha wprost w kierunku złego, ale w kierunku fałszywego dobra, przekonując, że prawdziwie realna jest władza i to, co zaspokaja pierwotne potrzeby.

– W ten sposób Bóg schodzi na drugi plan; sprowadzony zostaje do bycia środkiem. Ostatecznie staje się nierealny. Nie jest już ważny – znika. Ostatecznie w kuszeniu idzie o wiarę, o Boga w decydujących chwilach życia. Jeśli jednak dobrze patrzymy, to w każdej chwili życia stoimy przed skrzyżowaniem: czy chcemy iść za własnym ja czy za Bogiem; za własną korzyścią czy też za prawdziwym dobrem – za tym, co rzeczywiście jest dobre – powiedział Ojciec św.  

Benedykt XVI zaznaczył, że w przezwyciężaniu pokus, człowiek nie jest sam. Bóg dał nam Jezusa Chrystusa, który umarł za nas na krzyżu stając się w ten sposób jakby ręką Boga wyciągniętą do człowieka, aby przeprowadzić go do zbawienia.

– Jak uczy św. Augustyn: Jezus wziął na siebie nasze pokusy, aby dać nam swoje zwycięstwo. Nie boimy się więc i my stanąć do walki z duchem złym. Ważne jest, że czynimy to z Nim – Chrystusem Zwycięzcą. I aby być z Nim zwróćmy się do Matki Maryi. Wzywajmy Ją z synowską ufnością w godzinie próby, a Ona pozwoli nam odczuć pełną moc i obecność swojego Boskiego Syna, aby odrzucić pokusy przy pomocy słowa Chrystusa, a w ten sposób przywrócić Bogu centralne miejsce w naszym życiu – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.

Po modlitwie Anioł Pański Papież podziękował wiernym za modlitwę i wsparcie w ostatnich dniach. Zwracając się do Polaków powiedział:

– Drodzy Polacy serdecznie pozdrawiam Was wszystkich, którzy uczestniczycie w modlitwie Anioł Pański. Dziękuję bardzo za modlitewne wsparcie i duchową bliskość w tych szczególnych dniach dla Kościoła i dla mnie. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Chrystusa, kuszonego na pustyni przez szatana. Umocnieni łaską Bożego Syna umiejmy zwyciężać zło, zerwać z grzechem, służyć tylko Bogu samemu. Waszym modlitwom polecam rekolekcje, które dzisiaj rozpoczniemy w Watykanie. Z serca Wam błogosławię – mówił Ojciec św. Benedykt XVI po polsku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl