fot. PAP/EPA

Niezwykły pontyfikat Benedykta XVI

Pontyfikat Benedykta XVI był kontynuacją jego wielkiego poprzednika św. Jana Pawła II. Ojciec Święty swoją troską ogarniał Kościół na całym świecie.

Papież Benedykt XVI stał na czele Kościoła przez osiem lat. W czasie swojego pontyfikatu odbył 24 podróże apostolskie, odwiedzając 24 państwa.

– Był Papieżem kontynuującym w sposób kreatywny i twórczy pontyfikat Jana Pawła II, w którego blasku wzrastał. Myślę, że tutaj mieli jedno myślenie, jedno serce – podkreślał ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Jego oddziaływanie na świat było po linii świętego Jana Pawła II – wskazywał ks. prof. Marek Chmielewski, teolog duchowości.

– Przede wszystkim zwłaszcza w Europie. Podkreślanie wartości człowieka jako osoby. Bardzo ważny głos, jeśli chodzi kwestię miłości – mówił ks. prof. Marek Chmielewski.

Papież Benedykt XVI – tak jak święty Jan Paweł II – wskazywał nam drogę i przewidywał – zaakcentował red. Sebastian Karczewski, redaktor naczelny miesięcznika „Non Possumus. Imperatyw”.

– Wychodził naprzód, by ostrzegać przed pewnymi zagrożeniami. My to lekceważyliśmy i mamy to, co mamy – oznajmił red. Sebastian Karczewski.

Benedykt XVI był także Papieżem pokoju. Troszczył się o Kościół na całym świecie – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Media francuskie już dzisiaj nazwały go Papieżem, który bardzo mocno krytykował islam, bo napisał, że Bliski Wschód bez chrześcijan nie będzie tym samym. Pokazywał znaną nam dzisiaj krwawiąca ranę Kościoła, czyli Syrię, Irak, rozsypujący się Liban – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

Jego decyzja o rezygnacji w 2013 roku była dla wszystkich zaskoczeniem, ale wynikała z wielkiej miłości do Kościoła.

– Benedykt XVI zrezygnował dla dobra Kościoła. Przewidywał, ale i widział, że nie jest w stanie kierować Kościołem w taki sposób, jakiego wymagają czasy – akcentował red. Sebastian Karczewski.

Jako papież senior w ciszy i pokorze do końca służył Kościołowi swoją modlitwą.

– Od tego momentu modlił się w klasztorze Mater Ecclesiae za Kościół, który kochał – powiedział ks. dr Jan Uchwat, ojciec duchowny w gdańskim seminarium Duchownym.

Papież Benedykt XVI szczególną miłość okazywał Polakom.

– Chciałbym podziękować w imieniu całego Kościoła katolickiego w Polsce za jego życie i dzieło, które pozostawił, a które stanowi bogactwo Kościoła – dziękował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

Benedykt XVI odwiedził naszą Ojczyznę w 2006 roku.

– Cieszę się, że mogę dzisiaj być pośród Was na ziemi Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo pragnąłem tej wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1978 roku – podkreślał wówczas Ojciec Święty.

Hasłem papieskiej pielgrzymki były słowa: „Trwajcie mocni w wierze”. Papież odwiedził wówczas Warszawę i miejsca związane z Janem Pawłem II, czyli Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim.

– Był nam bardzo bliski. Homilia, którą wygłosił na błoniach krakowskich, byłem tam wtedy, w której apelował, abyśmy dalej budowali swoją wiarę, życie rodzin oraz Kościoła na skale, którą jest Chrystus – mówił ks. prof. Henryk Witczyk, biblista.

Bliskość Benedykta XVI przejawiała się także w tym, że zwracał się do nas w naszym ojczystym języku. Rodzinie Radia Maryja w sposób szczególny pozostanie w pamięci spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI w czasie audiencji generalnej w listopadzie 2012 roku.

– Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów, a szczególnie Rodzinę Radia Maryja z biskupami. Każdy człowiek niesie w sobie tajemniczą tęsknotę za Bogiem. Pragnienie spotkania z Nim jest zaczynem wiary, wewnętrznym impulsem do szukania Go. Módlmy się, aby ten Rok Wiary był dla nas wszystkich czasem osobistego spotkania z Bogiem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – podkreślał wówczas papież Benedykt XVI.

Kościół w Polsce za życie i dzieło zmarłego Papieża będzie dziękował 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl