Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zaprezentuje dary od Benedykta XVI

Dary od Benedykta XVI, które papież-senior ofiarował w tym roku Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, po raz pierwszy zostaną publicznie zaprezentowane we wtorek 11 lipca. Są to m.in. pierścienie, które otrzymał on od swego poprzednika, papieża-Polaka.

– Wśród cennych pamiątek przesłanych przez Benedykta XVI znajdują się trzy pierścienie podarowane mu przez Jana Pawła II, w tym jeden związany z wielkim jubileuszem roku 2000, korespondencja papieża-Polaka z ks. kard. Josephem Ratzingerem, a także fotografia wykonana 30 października 1988 r. w czasie Mszy św. z okazji 10. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II – poinformowała Anna Czajkowska z biura prasowego wadowickiego Muzeum.

Benedykt XVI, w liście skierowanym do dyrektora Muzeum napisał, że swoimi darami ma nadzieję sprawić radość odwiedzającym placówkę i pogłębić ich miłość do Jana Pawła II oraz Kościoła. Wyraził też przekonanie, że pamiątki będą ukazywały wielkość i dobroć Jana Pawła II.

Jak zaznaczyła Czajkowska, pamiątki zostaną zaprezentowane w święto Benedykta z Nursji, patrona Europy. Będzie można je oglądać do końca wakacji.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa, ponownie zostało otwarte 9 kwietnia 2014 r.

Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

27 maja 2007 r. papież Benedykt XVI odwiedził Wadowice i rodzinny dom swego poprzednika.

Przypomina o tym przechowywany w Muzeum wpis w księdze pamiątkowej oraz ofiarowana wtedy płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Bożą i opatrzona papieskim herbem – dodała Czajkowska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl