fot. PAP/EPA

Wspomnienia o śp. Benedykcie XVI

Świat żegna Ojca Świętego Benedykta XVI. Bazylika św. Piotra gromadzi tłumy wiernych, którzy chcą oddać hołd zmarłemu Papieżowi.

W poniedziałek w Bazylice Świętego Piotra zostało wystawione ciało zmarłego papieża Benedykta XVI. Dla wielu wiernych jest to emocjonujący czas, czas modlitwy i szczególnej refleksji.

To historyczny moment dla ludzi. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. To bardzo fascynujące – podkreślał Maximo Marroquin, pielgrzym z Meksyku.

–  To bardzo emocjonujące. Moja córka urodziła się zaraz po tym, jak został papieżem, a potem urodził się mój syn. On wciąż był papieżem, a teraz odszedł – mówiła Kristine Johnson, która przybyła do Rzymu z amerykańskiego stanu Kalifornia.

Pielgrzymi zawierzają swoje intencje. Modlą się m.in. o pokój na świecie i zakończenie wojny na Ukrainie.

– Zdecydowanie największym życzeniem, jakie chciałabym teraz dla mojej rodziny, jest zakończenie wojny. Jeżeli przychodzisz już do takiego miejsca, to prosisz o coś, modlisz się – wskazała pielgrzymująca z Ukrainy Olga Karman.

Benedykt XVI, czyli Joseph Ratzinger, urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Niemczech. Papieżem został 19 kwietnia 2005 roku. W trakcie swojego pontyfikatu odbył 24 podróże zagraniczne. Polskę odwiedził w 2006 roku. Zmarł 31 grudnia 2022 r. w wieku 95 lat. Wierni z miejscowości Altötting nieopodal miejsca urodzenia Benedykta XVI wspominają go jako życzliwego i skromnego człowieka.

– Był bardzo ludzki. Bardzo zdenerwowało mnie jego odejście, chociaż mogliśmy się tego spodziewać, muszę powiedzieć całkiem szczerze. Był życzliwym człowiekiem, będzie nam go brakowało – stwierdził mieszkający tam Holger Parkitny.

–  Sposób, w jaki odebrałem tę wiadomość, był taki, że jest on teraz uwolniony od tych wszystkich światowych plag. Duchowo był bardzo oczytanym człowiekiem, który sam, jak powiedział, był pasterzem, robotnikiem w ogrodzie Pana. Zawsze próbował się pogodzić – wskazał inny z mieszkańców Altötting, Heinrich Schickanieder.

–  Byliśmy dumni. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że ktoś z Niemiec zostanie papieżem, ktoś z Bawarii, tak bardzo blisko – wspominała Edith Ainger z mężem Hermannem.

Ciało Benedykta XVI będzie spoczywać w Bazylice św. Piotra jeszcze przez dwa dni. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl