fot. PAP/EPA

Ojciec św. Benedykt XVI będzie miał tytuł „emerytowany Papież”

Po rezygnacji ze Stolicy Piotrowej Ojciec św. Benedykt XVI będzie miał tytuł „emerytowanego papieża” – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. To sam Papież zdecydował o tym tytule podczas konsultacji z udziałem innych osób – wyjaśnił. 

– To Papież jest najważniejszą osobą, podejmującą taką decyzję. Konsultacje w tej sprawie prowadzono z kardynałem kamerlingiem, z Sekretariatem Stanu i z Kolegium Kardynałów, by uzyskać ich rady, ale zdanie należało do Papieża” – wytłumaczył ksiądz Lombardi. Przytoczył słowa Ojca św. Benedykta XVI: „Pragnę być tak nazywany”.

Dodał, że do obecnego Papieża po ustąpieniu będzie można zwracać się nadal „Wasza Świątobliwość”. Zdecydowano również, że po  rezygnacji Papież Benedykt XVI będzie nosić prostą białą sutannę.

Po rezygnacji Papież Benedykt XVI nie będzie już nosił Pierścienia Rybaka, zaś pieczęć papieska zostanie anulowana.

Ponadto ks. Lombardi poinformował, że w papieskim apartamencie przejrzano wszystkie dokumenty, związane z zarządzaniem Kościołem, również z czasów, gdy Joseph Ratzinger był prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Wszystkie te materiały trafią do odpowiednich archiwów – powiedział rzecznik. Podkreślił, że Ojciec św. Benedykt XVI zabierze ze sobą do Castel Gandolfo, a potem do nowej rezydencji w Watykanie wyłącznie osobiste notatki.

Mówiąc o ostatnich punktach programu na czwartek, czyli w dzień ustąpienia ze Stolicy Piotrowej, rzecznik Watykanu poinformował, że Papież opuści Pałac Apostolski przed godziną 17. i uda się samochodem na lądowisko helikoptera w Ogrodach Watykańskich. Stamtąd odleci do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo.

Ostatnim publicznym aktem Papieża Benedykta XVI – ogłosił – będzie pozdrowienie wiernych z balkonu pałacu w Castel Gandolfo o godzinie 17.30.

Pontyfikat formalnie zakończy się o godzinie 20.00.

Informując o planach kardynałów, dotyczących wakatu w Stolicy Apostolskiej ks. Lombardi podał, że pierwsze ich posiedzenia poprzedzające konklawe rozpoczną się zapewne w poniedziałek 4 marca.

PAP/RIRM

drukuj