Ostatnie trzy dni pontyfikatu Benedykta XVI

Jeszcze tylko trzy dni pozostały do końca pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI. Czas ten skłania do refleksji na temat 8 lat Jego posługi dla całego Kościoła.

O. prof. Jan Mazur, paulin, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu JPII w Krakowie zwraca uwagę na zaangażowanie Ojca św. BXVI w Dzieło Nowej Ewangelizacji, które zapoczątkował jego poprzednik Jan Paweł II.

– Chodzi oczywiście o ewangelizację społeczeństw niegdyś chrześcijańskich. Ojciec Święty Benedykt XVI wprowadził do tego projektu pewne novum. Mianowicie mam świadomość, że realizacja nowej ewangelizacji nie odbywa się w jakieś ideowej czy religijnej próżni. Temu projektowi towarzyszy anty ewangelizacja, o której nawet powiedział kiedyś, że jest nową anty ewangelizacją. Jak to wyraził sam papież, wynika ona z filozofii dzikiego laicyzmu – powiedział o. prof. Jan Mazur.

W Europie – jak uczył Ojciec św. – ten dziki laicyzm stał się ideologią, a nawet religią, opartą na postępie, wiedzy i wolności.

O. prof. Jan Mazur przypomniał jedno z wystąpień papieża, w którym kapitalnie zdiagnozował sytuację kulturową i religijną.

Benedykt XVI  wskazał, że w Europie rozwinęła się kultura, która stanowi najbardziej radykalne z możliwych przeciwieństw nie tylko chrześcijaństwa, ale dotychczasowych tradycji religijnych i moralnych ludzkości. Wśród przykładów o. prof. Mazur wymienił uznanie za równoprawne małżeństwa i homoseksualizmu.

Na tym tle – jak dodał – jeszcze bardziej ujawnia się cały wdzięk moralnego i pastoralnego nauczania Ojca św. Benedykta XVI, gdyż w kontekście dyktatury relatywizmu mówi on o prawdzie.

– Powiada całemu światu „prawda istnieje”. Prawda wcieliła się w osobie Jezusa Chrystusa i jest dostępna w nauczaniu Jego Kościoła. Dogmaty wiary oraz katolickie zasady moralne to jakby kolumny prawdy objawionej. O ile o Janie Pawle II można powiedzieć, że jest wysłannikiem życia, ponieważ swój wysiłek pastoralny koncentrował przede wszystkim na motywie życia, choć nie tylko. Tak Benedykt XVI może być określony jako wysłannik prawdy – dodał o. prof. Jan Mazur.

Benedykt XVI oficjalnie zrezygnuje z urzędu w najbliższy czwartek o godz. 20.00. Dzień wcześniej papież spotka się z pielgrzymami podczas środowej audiencji generalnej. Będzie to ostatnie takie spotkanie.

 

Wypowiedź  o. prof. Jana Mazura


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl