Papież Benedykt XVI opuścił Watykan

Po kilkunastu minutach lotu Ojciec św. Benedykt XVI, ustępujący wieczorem z urzędu, przyleciał do Castel Gandolfo pod Rzymem, gdzie przebywać będzie przez dwa pierwsze miesiące po rezygnacji z urzędu.

Tuż po godzinie 17. Benedykt XVI na zawsze opuścił swój apartament w Pałacu Apostolskim i odleciał helikopterem wojskowym Republiki Włoskiej do letniej rezydencji Papieży w Castel Gandolfo. Towarzyszył mu osobisty sekretarz, ks. abp Georg Gaenswein. W Watykanie i w Rzymie rozległo się bicie dzwonów.

Ostatnim publicznym aktem Ojca św. przed ustąpieniem było pozdrowienie wiernych z balkonu pałacu w Castel Gandolfo. Benedykt XVI powiedział wiwatującym tłumom wiernych, że po rezygnacji z urzędu zaczyna ostatni etap swej ziemskiej pielgrzymki. Zapewnił, że będzie dalej służył dla dobra Kościoła i świata.

– Wiecie, że ten dzień jest inny od poprzednich. Nie jestem już Papieżem Kościoła katolickiego, będę nim tylko do godziny 8 wieczorem, a potem już nie. Jestem po prostu pielgrzymem, który zaczyna ostatni etap swojej pielgrzymki na tej Ziemi (…) Dziękuję za waszą przyjaźń i miłość – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.

Przed wylotem Papieża do Castel Gandolfo, na dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim odbyła się oficjalna ceremonia pożegnania Benedykta XVI.

Ojca św. pożegnali sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Tarcisio Bertone, który jest jednocześnie kamerlingiem Kościoła, pracownicy Watykanu i kompania honorowa Gwardii Szwajcarskiej w paradnych strojach.

Okres „sede vacante” rozpocznie się w Kościele o godzinie 20. Papież Benedykt XVI będzie nosił tytuł emerytowanego Papieża. W najbliższych dniach 115 księży kardynałów zbierze się na konklawe.

Tymczasem decyzja o tym kiedy rozpocznie się konklawe może zapaść już w poniedziałek. Wtedy to o godz. 9.30  rozpocznie się pierwsze spotkanie księży kardynałów związane z przygotowaniami do wyboru nowego Papieża.

Ostatnie chwile pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl