Portugalia: 400 tys. plakatów na pożegnanie Benedykta XVI

Portugalczycy pożegnają ustępującego papieża 400 tys. plakatów z wizerunkiem Benedykta XVI wywieszonymi w oknach ich mieszkań. W wielu parafiach organizowane są modlitwy dziękczynne za pontyfikat następcy Jana Pawła II. 

Inicjatywa dystrybucji plakatów dziękczynnych za posługę Benedykta XVI, popierana przez hierarchię portugalskiego Kościoła katolickiego, wyszła od grupy świeckich. Sfinansowali oni w całości dystrybucję i wydruk żółto-białych plakatów z napisem „Dziękujemy”, przedstawiających papieża przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

Przed rozpoczęciem wydruku pokazaliśmy roboczą wersję plakatu kardynałowi Lizbony Jose Policarpo, zwracając się do niego z prośbą o opinię. Pomysł, który narodził się w jednej ze stołecznych parafii, przypadł mu do gustu” – wyjaśnił uczestnik akcji Francisco Noronha de Andrade. 

Najwięcej plakatów z wizerunkiem Benedykta XVI otrzymali mieszkańcy aglomeracji lizbońskiej oraz pobliskich miast. Materiały zostały skierowane z drukarni do pięciu miejsc dystrybucyjnych, z których dalej trafiają na parafie. Poza stolicą masowy kolportaż plakatów papieskich prowadzony był w Oeiras, Cascais, Caldas da Rainha, a także w Fatimie.

Pracujący w parafii Miłosierdzia Bożego w Odivelas pod Lizboną ks. Artur Karbowy powiedział, że zainteresowanie papieskimi plakatami wśród wiernych jest duże. „W ciągu zaledwie kilku dni parafianie odebrali od nas ponad 500 plakatów” – dodał polski pallotyn.

W większości portugalskich parafii i sanktuariów prowadzone są również modlitwy dziękczynne za pontyfikat ustępującego papieża. W Fatimie, która w 2010 r. znalazła się na szlaku pielgrzymki Benedykta XVI, w czwartkowe przedpołudnie w miejscowej bazylice odbędzie się Msza św. dziękczynna za pontyfikat następcy Jana Pawła II.

To już kolejna tego typu akcja. 20 lutego br. ponad 3 tys. portugalskich dzieci modlitwą różańcową podziękowało w naszym sanktuarium Benedyktowi XVI za jego posługę” – powiedziała rzeczniczka prasowa sanktuarium w Fatimie Leopoldina Simoes. 
Tym prostym gestem, w dniu wspomnienia fatimskich pastuszków bł. Hiacynty i Franciszka Marto, dzieci wyraziły wdzięczność za pontyfikat papieża. Na placu przed bazyliką wspólnie z nimi modlił się też nuncjusz apostolski w Portugalii abp Rino Passigato” – poinformowała Simoes. 

W czwartek po południu w wielu kościołach na terenie Portugalii wierni będą się modlić za Benedykta XVI. „W naszej świątyni odbędą się dwie Msze św. w tej intencji, w tym jedna zamówiona z prywatnej inicjatywy parafian. Naszymi modlitwami obejmiemy odchodzącego papieża oraz jego następcę, który zostanie wybrany podczas zbliżającego się konklawe” – powiedział proboszcz parafii Matki Bożej Bramy Niebios w Lizbonie ks. Rui Rosas da Silva.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl