65. rocznica święceń kapłańskich Benedykta XVI

Podczas wtorkowej ceremonii w Watykanie z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI papież Franciszek wyraził wdzięczność swemu emerytowanemu poprzednikowi za wierność i dalszą służbę Kościołowi. Benedykt dziękował zaś Franciszkowi za jego dobroć.

Na początku uroczystości w Sali Klementyńskiej w Pałacu Apostolskim papież Franciszek objął serdecznie emerytowanego 89-letniego papieża. Benedykt XVI wręczył mu wydany właśnie zbiór swych homilii.

Joseph Ratzinger pojawił się po raz pierwszy w Pałacu Apostolskim od 28 lutego 2013 roku, gdy w dniu swej abdykacji na zawsze opuścił mieszczący się tam papieski apartament.

W przemówieniu skierowanym do Benedykta XVI papież powiedział: “Wasza Świątobliwość kontynuuje służbę Kościołowi i wciąż naprawdę wnosi wkład z energią i mądrością w jego rozwój”.

Odnosząc się do miejsca zamieszkania emerytowanego papieża w Ogrodach Watykańskich, Franciszek mówił o jego służbie: „Pełni ją z małego klasztoru Mater Ecclesiae w Watykanie; (klasztoru) który, jak się okazuje, nie jest w żadnym razie jednym z zapomnianych zakątków, do jakich dzisiejsza mentalność odrzucania odsyła osoby, gdy z powodu wieku zabraknie im sił”.„Wprost przeciwnie” – oświadczył papież.

Zapewnił: “oddanie” i “wierność” Benedykta XVI “dobrze służą i dają siłę mnie oraz całemu Kościołowi”. Podziękował mu też za „zdrowe i radosne poczucie humoru”.

Następnie głos zabrał emerytowany papież, który dziękował Franciszkowi za jego dobroć i podkreślił, że porusza go ona głęboko każdego dnia od chwili jego wyboru.

Bardziej niż Ogrody Watykańskie z ich pięknem, to dobroć Waszej Świątobliwości daje mi schronienie i dzięki niej czuje się chroniony – zapewnił Benedykt XVI.

Wyraził przekonanie, że zadaniem kapłanów jest to, by pomagać, „aby świat nie był światem śmierci, ale życia, w którym miłość wygrała ze śmiercią”.

Na ceremonię nie przybył mieszkający w Niemczech starszy brat papieża emeryta, ksiądz Georg Ratzinger, z którym razem przyjął on święcenia w 1951 roku. W Watykanie oczekiwany jest w sierpniu – poinformowano.

Była to kolejna uroczystość z udziałem Franciszka i Benedykta. Papież Bergoglio zaprasza swego poprzednika na ważne wydarzenia w życiu Kościoła. Benedykt XVI, który wraz ze swą abdykacją zapowiadał, że będzie żył „ukryty dla świata”, uczestniczył między innymi w konsystorzu, w kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II oraz w beatyfikacji Pawła VI.

 

PAP/RIRMTV Trwam News

drukuj