fot. PAP/EPA

Papież senior Benedykt XVI i ks. kard. R. Sarah stają w obronie celibatu

Papież senior Benedykt XVI i ks. kard. Robert Sarah stają w obronie celibatu. Jak podkreśla, kapłan nie może realizować dwóch powołań.

Już w środę ukaże się wspólna książka papieża seniora Benedykta XVI oraz prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów księdza kardynała Roberta Saraha. W publikacji jej autorzy stają w obronie celibatu i tradycyjnych wartości.

„Z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego. […] Nie jest możliwa jednoczesna realizacja dwóch powołań” – napisał Ojciec Święty Benedykt XVI.

Celibat to nie tylko pełne poświęcenie się Bogu, ale także znak dla wiernych – powiedział ksiądz profesor Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

– Kardynał Sarah mówi, że celibat jest takim znakiem, że Bóg to nie jakaś idea wymyślona, ale jest to żywa osoba, która domaga się od człowieka ofiary. Jeżeli kapłan przyjmuje celibat jako ofiarę dla Królestwa Niebieskiego, dla tej rzeczywistości nadprzyrodzonej, to rzeczywiście on sam wtedy staje się znakiem – podkreślił kapłan.

Książka Papieża seniora to odpowiedź na synod w Amazonii. Część biskupów poparła trzy miesiące temu święcenia kapłańskie żonatych mężczyzn. Takie rozwiązanie miałoby funkcjonować w tych regionach świata, w których brakuje duchownych.

– Jeżeli dokonałby się ten wyłom dla Amazonii, dla krajów misyjnych, to prawdopodobnie dokonałaby się taka rewolucja kopernikańska w całym Kościele i w związku z tym ten głos Papieża i kardynała Saraha, który nie kryje tego, że broni tych tradycyjnych wartości – akcentował ks. prof. Jan Machniak.

W ciągu kilku miesięcy Ojciec Święty Franciszek wyda adhortację apostolską, w której odniesie się do ustaleń synodu w Amazonii.

TV Trwam News

drukuj