fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Dialog między wiarą a nauką. Włoski matematyk-ateista publikuje swoje listy z Benedyktem XVI

We Włoszech ukazała się książka pt. „W drodze w poszukiwaniu prawdy” zawierająca listy pisane między włoskim matematykiem-ateistą a Benedyktem XVI. Piergiorgio Odifreddi opisuje w niej także swoje spotkania z Papieżem Seniorem, poczynając od 2013 roku. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, który jest autorem wstępu, nazwał tę publikację „dialogiem między wiarą a nauką, w którym – choć z różnych pozycji – wyłania się wspólny cel, jakim jest poszukiwanie prawdy” – informuje Radio Watykańskie.

W książce „W drodze w poszukiwaniu prawdy” („In cammino alla ricerca della verità”, Wydawnictwo Rizzoli) Odifreddi integralnie publikuje swą korespondencję z Papieżem Seniorem oraz wraca wspomnieniami do ich pięciu osobistych spotkań, jakie miały miejsce po jego rezygnacji. Jest to już kolejna wymiana myśli między nim a Benedyktem XVI.

We wstępie do książki ks. kard. Gianfranco Ravasi podkreśla, że przypomina ona „Dziedziniec pogan”, realizowany przez kierowaną przez niego dykasterię, gdzie w poszukiwaniu prawdy spotykają się dwa języki i dwie koncepcje – naukowa i teologiczna. W dyskusji pojawia się m.in. temat Jezusa historycznego i Chrystusa wiary. Z listów można dowiedzieć się  też o codzienności Papieża Seniora i jego stanie zdrowia. W 2018 pisze do swego rozmówcy: „Niestety, moje zdrowie się pogarsza, nie wiem więc, czy dane nam będzie się jeszcze spotkać”.

We wstępie do swej wcześniejszej książki zawierającej listy Papieża Seniora Odifreddi przedstawił się jako „matematyk z zawodu i ateista z wyboru, który postanowił pisać na tematy religijne (oczywiście, i na szczęście, poza innymi dotyczącymi matematyki), ale nawiązał też dialog z dostojnikami Kościoła i podjął się dyskusji na tematy będące ich domeną”.

Beata Zajączkowska, Watykan/ vaticannews.va

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl