Ojciec Święty jest już w Sydney

Wczoraj po południu czasu lokalnego wylądował w Australii w bazie wojskowej Richmond samolot z Ojcem Świętym Benedyktem XVI na pokładzie. Papież rozpoczął swoją kolejną podróż apostolską zorganizowaną w związku z XXIII Światowymi Dniami Młodzieży w Sydney, których początek już jutro. Na pokładzie samolotu w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że ŚDM to zachęta, by w sposób dojrzały żyć wiarą, podejmować wszystkie wynikające z niej zobowiązania w odniesieniu do świata stworzonego, społeczeństwa i życia we wszystkich jego aspektach.

Benedykt XVI przesłał pozdrowienia przywódcom krajów, nad którymi przelatywał papieski samolot. Zapewnił o swojej modlitwie za kierowane przez nich narody, aby „Wszechmogący Bóg obdarzył je pokojem i dobrobytem”.

Na lotnisku Benedykta XVI powitali premier Kevin Rudd z innymi przedstawicielami władz federalnych Australii i stanu Nowa Południowa Walia, którego stolicą jest Sydney, na czele z premierem Morrisem Iemmą. Obecni byli również przedstawiciele Episkopatu australijskiego: metropolita Sydney ks. kard. George Pell, przewodniczący Konferencji Episkopatu Australii ks. abp Philip Wilson z Adelaide, główny koordynator Światowych Dni Młodzieży ks. bp Anthony Fisher i ks. bp Kevin Manning, biskup polowy Max Davis i ordynariusz diecezji Parramatta, na której terytorium znajduje się baza Richmond. Papieża powitał także przybyły wcześniej z Watykanu ks. kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która ze strony Stolicy Apostolskiej odpowiada za organizację ŚDM, i sekretarz Rady ks. bp Joseph Clemens, sekretarz Benedykta XVI z czasów, gdy był kardynałem-prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Jednak oficjalna ceremonia powitania Ojca Świętego przewidziana jest dopiero na czwartek. Odbędzie się ona w siedzibie gubernatora stanu Nowa Południowa Walia, znajdującej się w przepięknym parku z widokiem na Zatokę Sydney, tuż obok słynnego gmachu opery z dachem w kształcie kwiatu lotosu.

Prosto z bazy Richmond Ojciec Święty odjechał samochodem do ośrodka Opus Dei w Kenthurst Study. Znajduje się on około 30 km na północny zachód od centrum Sydney. Papież spędzi tam pierwsze trzy dni swego pobytu w Australii.

Benedykt XVI w specjalnym przesłaniu wystosowanym w języku angielskim tuż po przylocie do Australii napisał, że oczekuje od XXIII Światowych Dni Młodzieży nowych impulsów misyjnych dla Kościoła katolickiego, a przede wszystkim wśród młodych wiernych, którzy mają włączać się w dzieło ewangelizacji w swoich środowiskach, często pozbawionych perspektyw i nadziei, a szukających odpowiedzi na dręczące ich pytania i wątpliwości. „Jestem głęboko przekonany, że młodzież jest powołana do tego, aby być instrumentem odnowy, dzięki której będą dalej przekazywać ową radość, której doświadczyli w poznaniu i podążaniu za Chrystusem” – czytamy w papieskim przesłaniu. Benedykt XVI podziękował przede wszystkim australijskim władzom i przedstawicielom Kościoła za przygotowanie jego wizyty, a także parafiom, szkołom i wielu rodzinom, które przyjęły pod swój dach gości z całego świata.


To wielkie święto wiary

Jeszcze w czasie lotu na pokładzie samolotu odbyła się tradycyjnie konferencja prasowa z udziałem Ojca Świętego. Benedykt XVI przypomniał, że głównym tematem Światowych Dni Młodzieży jest Duch Święty, który czyni młodych świadkami Chrystusa. Jak podkreślił, to nie jakiś festiwal, impreza, lecz „wielkie święto wiary”, do którego przygotowania trwają wiele miesięcy. Papież zaznaczył, że jego zdaniem długo jeszcze pozostanie aktualna formuła tych spotkań, zainaugurowanych w 1985 roku przez Sługę Bożego Jana Pawła II, ponieważ jest to doświadczenie głębokie i wieloaspektowe.

Na pytanie dotyczące przyszłości Kościoła w Australii Benedykt XVI odpowiedział, że doświadczenie Boga wciąż pozostaje czymś istotnym i ważnym, mimo zmieniającej się sytuacji. Chodzi o to, by do tego doświadczenia prowadzić, by pomóc je zrozumieć dzisiejszemu człowiekowi, także w zsekularyzowanym społeczeństwie.

Papież zapewnił także, że podczas spotkań z młodymi poruszy kwestię odpowiedzialności za świat stworzony, w tym za zmiany klimatyczne. Nie jest jednak jego zadaniem wchodzenie w szczegóły rozwiązań o charakterze technicznym. Podkreślił, że trzeba budzić sumienia i widzieć cały kontekst, odpowiedź jednak na problemy związane z ekologią muszą znaleźć specjaliści.

W rozmowie z KAI ks. bp Anthony Fisher, główny koordynator XXIII Światowych Dni Młodzieży, wyraził nadzieję, że dla Kościoła w Australii ŚDM będą ważnym wydarzeniem, które zaowocuje w „wiele niespodzianek”. – Zobaczymy wielu młodych, których ŚDM zainspirują do zmieniania świata i Kościoła. Powstanie całe pokolenie ludzi, którzy będą działać i służyć inspirowani Ewangelią Jezusa Chrystusa – mówił ks. bp Fisher.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się już jutro uroczystą Eucharystią na nabrzeżu Barangaroo. Mszy św. koncelebrowanej przez przybyłych biskupów i kapłanów przewodniczyć będzie ks. kard. George Pell, arcybiskup Sydney.


Maria Popielewicz
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl