Obchody 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II na Litwie

Otwarcie wystawy w litewskim parlamencie pt. „Jan Paweł II: Bądźcie świadkami Chrystusa” zainaugurowało w środę na Litwie obchody 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w tym kraju.

Wypowiedziane w czasie wizyty słowa papieża Jana Pawła II nadal nam towarzyszą, ciągle przypominają o konieczności zachowania w życiu codziennym uczciwości, szacunku, sprawiedliwości, odpowiedzialności i solidarności – napisała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w liście odczytanym podczas otwarcia wystawy.

Pielgrzymka Ojca Świętego na Litwę nastąpiła tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości, kilka dni po wycofaniu z Litwy wojsk radzieckich. W ocenie arcybiskupa kowieńskiego Sigitasa Tamkevicziusa „dla Litwy – rozpoczynającej życie w wolności – ta pielgrzymka miała szczególne znaczenie”. „Papież wzywał do budowania wolnej Litwy bez rozłamów, bez wskazywania, kto zwyciężył, a kto przegrał” – powiedział Tamkeviczius.

Wizyta papieża, błogosławionego Jana Pawła II na Litwie przed 20 laty była jednym z najbardziej wyrazistych momentów w historii niepodległości naszego kraju – napisał w środę dziennik „Lietuvos Rytas”.

Dziennik odnotował m.in., że podczas tej pielgrzymki „w swoich modlitwach i przemówieniach Ojciec Święty podkreślał wagę stosunków polsko-litewskich”; zaznaczał, że „Ostra Brama jest świątynią wszystkich wiernych, miejscem jedności, gdzie na modlitwie przed obliczem Matki Boskiej gromadzą się Litwini, Polacy, Białorusini, Ukraińcy”.

Otwarta w środę wystawa w parlamencie prezentuje fragmenty wypowiedzi błogosławionego Jana Pawła II skierowane do wiernych w dniach pielgrzymich we wrześniu 1993 roku. Są to słowa wypowiedziane w Wilnie, Kownie, na Górze Krzyży i w Szydłowie. Wypowiedzi są bogato ilustrowane zdjęciami osobistego fotografa papieża Arturo Mari, polskiego fotografa Grzegorza Gałązki, a także zdjęciami litewskich fotografików Viliusa Jasinevicziusa i Jerzego Karpowicza.

W środę wieczorem w Wilnie zostanie wykonana Msza św.  muzyczna „Missa Magna Beatificationis specjalnie napisana przez Michała Lorenca na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II.

W ciągu najbliższych dni obchody 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II będą odbywały się w całej Litwie, a zakończą się we wtorek uroczystym posiedzeniem Sejmu.

Wizyta Jana Pawła II na Litwie w dniach 4-8 września 1993 roku była jedyną wizytą papieża w tym kraju.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl