fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Nowi polscy błogosławieni

Ojciec Święty Franciszek włączył do grona błogosławionych ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matkę Elżbietę Czacką. Uroczysta beatyfikacja odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Dwie godziny przed beatyfikacją plac przed Świątynią Opatrzności Bożej był już niemal w całości wypełniony przez wiernych. Przyszli, by być świadkami, jak dwoje wielkich Polaków: ks. kard. Stefan Wyszyński i Matka Czacka zostają wyniesieni na ołtarze. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył ks. kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Przy ołtarzu towarzyszyli mu polscy biskupi. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władzy państwowej.

Ks. kard. Marcello Semeraro – w języku łacińskim – odczytał List Apostolski, poprzez który Ojciec Święty Franciszek włączył w poczet błogosławionych ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matkę Elżbietę Czacką.

Relikwie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej do ołtarza przynieśli ci, którzy doświadczyli uzdrowienia przez wstawiennictwo nowych błogosławionych. W przypadku ks. kard. Stefana Wyszyńskiego relikwią był napisany odręcznie akt oddania się Matce Bożej. Relikwiarz Matki Czackiej -wykonany z drewna lipowego – przedstawia dłonie, które odczytują napisany alfabetem Braille’a tekst „Psalmu 126”.

W homilii ks. kard. Marcello Semeraro zwrócił uwagę na maryjność Polski i całego narodu.

– Polska ofiarowała i ofiarowuje Kościołowi na przestrzeni różnych epok wybitne postaci świętych, bożych mężczyzn oraz kobiet – podkreślił prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Część homilii księdza kardynała odczytał ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Padły słowa o tym, że Bóg powołuje autentycznych świadków. Był nim ks. kard. Stefan Wyszyński.

– Kierował odważnie, wytrwale i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce, przeciwstawiając ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia, prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa, wiernie przeżywaną i realizowaną – wskazał w homilii ks. kard. Marcello Semeraro.

O Matce Czackiej ksiądz Kardynał mówił, że jako niewidoma wśród niewidomych pomagała wszystkim, którzy zostali porzuceni i pozostawieni na marginesie społeczeństwa.

– Błogosławiona Matka Elżbieta Roża wskazuje nam, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Pana Boga, i jak On miłować – wskazał duchowny.

Drogi nowych polskich błogosławionych krzyżowały się. Ks. kard. Stefan Wyszyński przebywał w Laskach. Był tam kapelanem. Prymas i Matka byli dla siebie wzajemnie inspiracją. Świadectwo życia, jakie zostawili to wierność Ewangelii za wszelką cenę. Postaci nowych polskich błogosławionych w trakcie wizyty na Węgrzech przywołał Ojciec Święty Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.

– To dwie postaci, które z bliska poznały krzyż: Prymas Polski – aresztowany i internowany – zawsze był mężnym pasterzem według Serca Chrystusowego, heroldem wolności i godności człowieka; siostra Elżbieta, która w młodości straciła wzrok, poświęciła całe swoje życie pomocy niewidomym – podkreślił papież Franciszek.

Ojciec Święty wyznaczył dni, w których Kościół w sposób szczególny, będzie przywoływał wstawiennictwa nowych błogosławionych. Wspomnienie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego będzie miało miejsce 28 maja; Matki Czackiej – 19 maja.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl