fot. twitter.com/EpiskopatNews

Przewodniczący KEP: Prymas S. Wyszyński przeprowadził Kościół, a szerzej – naród, przez jeden z najtrudniejszych momentów w jego dziejach

Prymas Stefan Wyszyński przeprowadził Kościół, a szerzej – naród, przez jeden z najtrudniejszych momentów w jego dziejach – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się w środę edukacyjna sesja wykładowa poświęcona życiu i spuściźnie kandydatów na ołtarze: Prymasowi Tysiąclecia Stefanowi Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Róży Czackiej.

Jednym z prelegentów był przewodniczący KEP. Ks. abp Stanisław Gądecki stwierdził, że ks. kard. Stanisław Wyszyński to „najwybitniejszy prymas w historii naszej ojczyzny”. Zwrócił uwagę m.in. na jego heroiczną cechę charakteru, jaką była umiejętność przebaczania wrogom oraz na wielką miłość do Polski.

– Miłość kazała mu, służąc Polsce, występować w jej imieniu i domagając się od komunistycznych władz poszanowania praw wiernych do wolności religijnej, bronić rodzimej kultury przed dewastacją czy domagając się polityki pronatalistycznej. Jego postawa miała w Polsce wpływ na różne wydarzenia o charakterze społecznym. W jego nauczaniu była głęboko wpisana katolicka nauka społeczna. Przyjmuje się, że przez 30 lat posługi prymasowskiej wygłaszał ok. 600 przemówień i kazań rocznie, z czego 75 proc. dotyczyło spraw społecznych – wskazywał ks. abp Stanisław Gądecki.

Sesję naukową honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

RIRM

drukuj