fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Przewodniczący Episkopatu pogratulował ks. abp. Piero Mariniemu nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II

Chciałbym życzyć Księdzu Arcybiskupowi, aby miłość do liturgii, głęboka wiedza w tej dziedzinie, doświadczenie dydaktyczne oraz ponad trzydziestoletnie doświadczenie praktyczne Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych zaowocowało umiłowaniem i pragnieniem zanurzenia się w tajemnicy liturgii przez tych, których Dobry Bóg stawia na drodze życia Księdza Arcybiskupa – napisał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście do ks. abp. Piero Mariniego z okazji nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie.

Przewodniczący Episkopatu przyznał, że nadanie ks. abp. Piero Mariniemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II jest wydarzeniem ważnym dla całego Kościoła w Polsce.

„Wskazują na to dokonania Waszej Ekscelencji jako profesora liturgii w Papieskim Instytucie Liturgicznym Sant’Anselmo w Rzymie, gdzie swoją wiedzę z tej dziedziny zdobywały kolejne pokolenia kapłanów z całego świata, w tym liczna grupa księży z Polski. Przewodniczenie Papieskiemu Komitetowi ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, a przede wszystkim oddana i wieloletnia służba Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych u boku byłego biskupa krakowskiego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, papieża św. Jana Pawła II” – zauważył przewodniczący KEP.

„Niech spotkania z Chrystusem w czasie liturgii, w imieniu którego celebrujemy święte tajemnice naszej wiary, prowadzą do głębokiej jedności z tym, który jest Początkiem i Końcem, Alfą i Omegą, Źródłem i celem naszej ziemskiej pielgrzymki” – napisał ks. abp Stanisław Gądecki.

***

Poniżej publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 18 maja 2022 roku

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie,

dzisiejsza podniosła uroczystość – nadania tytułu doktora honoris causa Waszej Ekscelencji – jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla czcigodnej archidiecezji krakowskiej oraz wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie, ale również dla całego Kościoła w Polsce. Wskazują na to dokonania Waszej Ekscelencji jako profesora liturgii w Papieskim Instytucie Liturgicznym Sant’Anselmo w Rzymie, gdzie swoją wiedzę z tej dziedziny zdobywały kolejne pokolenia kapłanów z całego świata, w tym liczna grupa księży z Polski, dalej –  przewodniczenie Papieskiemu Komitetowi ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, a przede wszystkim oddana i wieloletnia służba Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych u boku byłego biskupa krakowskiego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski  papieża św. Jana Pawła II.

Bardzo pragnąłem uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu, wyrażając w ten sposób uznanie i szacunek wobec Dostojnego Gościa, jednak w związku z moją dzisiejszą wizytą we Lwowie i Kijowie, nie mogę uczynić tego osobiście, dlatego za pośrednictwem listu pragnę pozdrowić Księdza Arcybiskupa, wszystkich dostojnych gości, jak również biskupa tejże wspaniałej katedry, wielkiego kanclerza Uniwersytetu, metropolitę krakowskiego Jego Ekscelencję arcybiskupa prof. Marka Jędraszewskiego oraz Jego Magnificencję księdza prof. dr hab. Roberta Tyrałę rektora tejże papieskiej uczelni.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać Waszej Ekscelencji jak najserdeczniejsze gratulacje i życzenia z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Papieskiego Uniwersytetu św. Jana Pawła II w Krakowie.

W jednej z  książek Wasza Ekscelencja napisał: „Nasz Pan potrzebuje czasu liturgii, by z nami rozmawiać. Jeśli nie dajemy Mu tego czasu, by mógł do nas mówić i byśmy sami nastawili się na słuchanie, to niepotrzebnie odprawiamy nasze nabożeństwa”. Chciałbym życzyć Księdzu Arcybiskupowi, aby miłość do liturgii, głęboka wiedza w tej dziedzinie, doświadczenie dydaktyczne oraz ponad trzydziestoletnie doświadczenie praktyczne Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych zaowocowało najpierw świętością życia Waszej Ekscelencji, dzięki owemu wsłuchiwaniu się w głos Pana, który nieustannie przemawia do swojego Kościoła, a później również odkryciem, umiłowaniem i pragnieniem zanurzenia się w tajemnicy liturgii przez tych, których Dobry Bóg stawia na drodze życia Księdza Arcybiskupa. Niech spotkania z Chrystusem w czasie liturgii, w imieniu którego celebrujemy święte tajemnice naszej wiary, prowadzą do głębokiej jedności z tym, który jest Początkiem i Końcem, Alfą i Omegą, Źródłem i celem naszej ziemskiej pielgrzymki.

Zapewniając Waszą Ekscelencję o modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

__________________

Jego Ekscelencja

Arcybiskup Piero MARINI

Watykan

BP KEP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl