fot. PAP/Leszek Szymański

A. Kornecka: Ustawa dot. powszechnego uwłaszczenia gruntów przyniosła przełom

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju Anna Kornecka oceniła, że ustawa dotycząca powszechnego uwłaszczenia gruntów przyniosła przełom.

Polityk w trakcie obrad sejmowej Komisji Infrastruktury mówiła, że skutkiem przepisów było uwłaszczenie od 1 stycznia 2019 r. blisko 2,5 miliona dotychczasowych użytkowników wieczystych nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe.

Anna Kornecka zwróciła uwagę, że regulacje pozwoliły setkom tysięcy mieszkańców skorzystać z tego rozwiązania, bez konieczności podejmowania w tym zakresie jakiejkolwiek aktywności.

Wskazała, że powodzenie całego procesu najlepiej obrazują dane o liczbie wydanych zaświadczeń.

– Mamy dane na koniec roku 2020, dlatego że są sporządzane raz na pół roku, więc dysponujemy danymi na koniec 2020 roku, zgodnie z którymi organy wydały zaświadczenie w stosunku do 78 proc. nieruchomości objętych uwłaszczeniem z mocy prawa. W niemal połowie miast raportujących dane dot. przekształcenia wydanych zostało co najmniej 90 proc. zaświadczeń. W 2/3 miast osiągnięto wykonanie planu na poziomie nie niższym niż 75 procent. 93 proc. miast wydało co najmniej połowę zaświadczeń. W 1/4 miast przekształcenie potwierdzono w stosunku do wszystkich objętych ustawą nieruchomości – poinformowała Anna Kornecka.    

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju wskazała, że resort pracuje m.in. nad projektem dotyczącym rozszerzenia użytkowania wieczystego na własność dla przedsiębiorców.

Oczekuje on na wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, więc niebawem ujrzy światło dzienne – zapowiedziała.

RIRM

drukuj