[TYLKO U NAS] Ks. prof. Jan Machniak: Prymas Tysiąclecia jest symbolem Kościoła walczącego i nieugiętego

Ks. kard. Stefan Wyszyński jest symbolem Kościoła walczącego i nieugiętego. Prymas Tysiąclecia miał niezwykłą intuicję. Był otwarty na ludzi pracy, którzy nieśli na swych barkach ciężar komunizmu powiedział ks. prof. Jan Machniak w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Ks. kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku. Ceremonia odbędzie w Warszawie na placu Piłsudskiego. Beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych ks. kard. Giovanni Angelo Becciu [więcej tutaj].

Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego to wielkie wydarzenie dla Kościoła w Polsce. Prymas Tysiąclecia jest symbolem Kościoła walczącego i nieugiętego. Kościoła, który w pewnym momencie powiedział komunizmowi: „Non possumus!”. Trzeba pamiętać, że Prymas Wyszyński próbował też nawiązać dialog z nową rzeczywistością, jaka pojawiła się w Polsce po II wojnie światowej. I to nie jest tak, że zamknął się w sobie. On zrobił wielki krok w stronę władz ludowych, bo komunizm fałszując obraz próbował podporządkować sobie Kościół w Polsce – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

Jak dodał rozmówca, wielkość ks. kard. Stefana Wyszyńskiego polegała między innymi na tym, że będąc w więzieniu, odważnie pracował dla Kościoła.

Przygotował ważny duszpasterski program Wielkiej Nowenny przed tysiącleciem chrztu Polski, a więc przed 1966 rokiem. Ta nowenna zmieniła oblicze Polski. Pokazała, jakie są korzenie Polski z czego wyrastamy jako naród, co nas stworzyło i scaliło wszystkie plemiona zamieszkujące między Wisłą a Odrą. Prymas Wyszyński miał niezwykłą intuicję. Był otwarty na ludzi pracy, którzy nieśli na swych barkach ciężar komunizmu i to oni byli najbardziej wykorzystywani w tamtych czasach. Poza tym potrafił przemawiać, porywać serca, zapalać do wierności Chrystusowi, a czynił to wszystko na wzór Maryi – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak.

radiomaryja.pl

drukuj