Nie zmarnujcie młodości

Dla podejmowania decyzji w sposób wolny i świadomy trzeba wzmocnić rodzinę jako wspólnotę, w której odbywa się przekaz wartości. Wartości chrześcijańskie, takie jak szacunek dla życia i promocja osoby ludzkiej jako osi solidarności nigdy nie zostaną wymazane – głosi Benedykt w Brazylii. Szczególne przesłanie skierował Papież do młodych. – Bądźcie ludźmi wolnymi i odpowiedzialnymi; połóżcie szczególny nacisk na rodzinę, niech rodzina stanie się centrum, z którego promieniują pokój i radość; bądźcie promotorami życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci; opiekujcie się starszymi, dlatego że im należy się szacunek i podziw za dobro, które wam pozostawiają – apelował. Ojciec Święty wezwał też młodzież do szacunku dla sakramentu małżeństwa oraz do uczciwego wykonywania powierzonej im pracy.



Liczę na was

Jak dobrze, że do nas przyjechał, wreszcie mogę naprawdę zobaczyć jego twarz – tak ze spotkania z Benedyktem XVI, który odbywa pięciodniową podróż apostolską do Brazylii, cieszyła się pewna mieszkanka Sčo Paulo. Przemawiając z balkonu do blisko 15 tysięcy rozradowanych i rozśpiewanych osób zebranych pod klasztorem Sčo Bento, gdzie w środę zatrzymał się Papież, Benedykt XVI wyraził przekonanie, że skoro wierni na całym świecie modlą się o owoce tej pielgrzymki, można się po niej wiele spodziewać. – Kanonizacja bł. brata Galvčo i inauguracja 5. Konferencji Generalnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów będą kamieniami milowymi w historii Kościoła – oświadczył. – Te dni dla was wszystkich i dla Kościoła będą pełne emocji i radości. Kościół świętuje! – zapewnił, prosząc o dalsze wsparcie modlitewne.

Witany przez prezydenta Brazylii Luisa Inacio Lulę da Silvę, Papież przedłożył główne cele swojej wizyty, podkreślając, że jej horyzont sięga poza granice tego państwa. – Ten kraj, dzięki Opatrzności i dobroci Stwórcy, stanie się kolebką projektów kościelnych, które z Bożą pomocą dadzą temu kontynentowi nowy wigor i impet misyjny – powiedział Benedykt XVI. Przyszłości Kościoła w tym regionie świata, gdzie przeważają katolicy, będzie poświęcona 5. Konferencja Generalna, którą Benedykt XVI otworzy w niedzielę w sanktuarium maryjnym w Aparecidzie. Jednym z jej najważniejszych zadań ma być wzmocnienie chrześcijańskiej tożsamości Ameryki Łacińskiej poprzez promocję takich fundamentalnych – odczytanych na gruncie prawa naturalnego – wartości, jak życie człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Papież liczy też na to, że biskupi upomną się o solidarność z wykluczonymi z głównego nurtu społeczeństw.

Aby decyzje moralne były podejmowane w sumieniu w sposób wolny i świadomie, trzeba wzmocnić rodzinę jako wspólnotę, gdzie odbywa się przekaz wartości – ta myśl Papieża w sposób wyraźny nawiązuje chociażby do tematu ubiegłorocznego 5. Światowego Spotkania Rodzin w Walencji, połączonego z kongresem teologiczno-pastoralnym, a także do ostatniego kongresu Papieskiej Akademii Życia, gdzie został podniesiony temat roli dobrze uformowanego i poinformowanego sumienia chrześcijańskiego w perspektywie obrony życia. Podobnie jak rodzina, również młodzież potrzebuje umocnienia, co może się dokonać na drodze formacji. Te czynniki oraz poświęcenie uwagi ochronie wartości wielu różnych grup etnicznych decydują o przyszłości Kościoła w tym regionie.

Przywołując encyklikę „Deus caritas est”, Ojciec Święty nauczał, że wspólnoty chrześcijan najpełniej przyczynią się do budowania dobra wspólnego, gdy będą świadkami Bożej miłości.


Młoda Brazylia przy Papieżu

Już w przemówieniu powitalnym na lotnisku Guarulhos Benedykt XVI wyraził uznanie dla kultywowania autentycznych wartości przez naród brazylijski i mieszkańców Ameryki Łacińskiej. – Chrześcijańska Brazylia jest nadzieją dla całego Kościoła – stwierdził. – Słowo „solidarność” nabierze pełnej treści, kiedy żywe siły społeczeństwa, każda we własnym zakresie, zaangażują się w sposób poważny w budowę przyszłości pokoju i nadziei dla wszystkich – powiedział Benedykt XVI.

Nie wszyscy patrzą w takiej perspektywie. W niektórych regionach Brazylii coraz mniej młodzieży przyznaje się do Chrystusa – niezależnie od denominacji. Wprawdzie wielu młodych lgnie do kościelnych ruchów charyzmatycznych, jednak inni trafiają do sekt, które – jak wynika z rozmów z posługującymi w tym kraju misjonarzami z Polski – stanowią tu wielkie zagrożenie. Poważnym problemem jest też narkomania.

Simone Castro de Souza z Sčo Paulo spodziewa się, że Ojciec Święty przyniesie Brazylii pokój i nadzieję. – Chciałabym, aby było tu mniej przemocy – mówi. W jej przekonaniu, korzenie przemocy, a także narkomanii tkwią w tych rodzinach, które zaniedbują wychowanie dzieci, między rodzicami a dziećmi brakuje podstawowych więzi. – Kiedyś rodzina wspólnie chodziła do Kościoła, dziś dzieci są bardziej „wolne”, a jeśli nie są przywiązane do Kościoła, wybierają zabawę i nocne kluby – zaznaczyła.

W Brazylii Papież chciał spotkać się z młodzieżą dwukrotnie – w Sčo Paulo i na Farmie Nadziei w Guaratinguetá (ośrodek odwykowy dla uzależnionych od narkotyków). Wczoraj wieczorem na stadionie Paulo Machado de Carvalho zaplanowane było dwugodzinne czuwanie kilkudziesięciu tysięcy młodych.

Benedykt XVI przekonywał młodzież do odważnego świadczenia o Chrystusie. – Świadectwo jest ważniejsze niż wiedza, a raczej jest to wiedza wprowadzona w życie – nauczał.

Aby dobrze przeżyć życie, trzeba być człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym. – Połóżcie szczególny nacisk na rodzinę, niech rodzina stanie się centrum, z którego promieniują pokój i radość; bądźcie promotorami życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci; opiekujcie się starszymi, dlatego że im należy się szacunek i podziw za dobro, które wam pozostawiają. Papież oczekuje od was, młodych, że będziecie się uświęcać przez swoją pracę, wykonując ją z profesjonalizmem i zaangażowaniem, przyczyniając się do rozwoju wszystkich waszych braci – mówił.

Ojciec Święty oczekuje, że młodzi Brazylijczycy będą twórcami nowego społeczeństwa – „bardziej sprawiedliwego, bardziej braterskiego”, bez nienawiści i przemocy. – Dawajcie przykład chrześcijańskiego życia w waszym środowisku zawodowym i społecznym, wyróżniając się uczciwością – wezwał.

Benedykt XVI zaapelował o poszanowanie dla instytucji i sakramentu małżeństwa. – Nie ma prawdziwego szczęścia w małżeństwie bez wierności między małżonkami – powiedział. – Jednocześnie Bóg wzywa was, abyście szanowali waszą godność w narzeczeństwie, dlatego że życie małżeńskie z woli Bożej przeznaczone jest dla tych, którzy związani są węzłem małżeńskim, i staje się ono jedynym źródłem radości i pokoju – wskazał. – Nie traćcie waszej młodości, nie próbujcie uciekać od swojej młodości, przeżywajcie intensywnie waszą młodość, poświęćcie waszą młodość wyższym ideałom, jak wiara i solidarność międzyludzka. Wy, młodzi, nie jesteście tylko przyszłością Kościoła i ludzkości, przeciwnie – jesteście nowym darem dla Kościoła i dla ludzkości. Kościół oczekuje od was, młodych, aby przedstawić światu obraz Jezusa Chrystusa, który się objawia we wspólnotach chrześcijańskich – mówił Benedykt XVI. – Bez młodej twarzy Kościół nie jest pełny – podkreślił Papież.

Przedwczoraj 45. zebranie ogólne Konferencji Biskupów Katolickich Brazylii zdecydowało, że wysunie kandydaturę Brazylii jako organizatora Światowego Dnia Młodzieży w 2011 roku. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się w lipcu przyszłego roku w Sydney.

Jolanta Tomczak, Sčo Paulo

Współpraca o. Stanisław Wilczek CSsR

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl