Musicie być ambasadorami nadziei!

Do młodych, którzy wyzwolili się z niewoli narkotyków, Ojciec Święty apeluje: „Bądźcie ambasadorami nadziei”. Handlarzom narkotyków mówi: „Bóg was rozliczy z tego, co zrobiliście”. Benedykt XVI odwiedził Fazenda da Esperan?a (Farmę Nadziei) w Guaratinguetá – miejsce, w którym odbywa się terapia narkomanów oraz uzależnionych od alkoholu. Na działalność ośrodka założonego przez brata Hansa Stapela w 1979 r. przekazał 100 tys. dolarów.

Wielkie emocje towarzyszyły świadectwom, jakie w Fazenda da Esperan?a składali w sobotni poranek młodzi, którzy dzięki pobytowi w tym ośrodku terapeutycznym pokonali nałóg narkomanii bądź alkoholizmu. Papież – wyraźnie szczęśliwy – był tym, który dodawał im otuchy, czyniąc gesty zachęty, przytulając, gdy brakowało słów lub płynęły łzy. Świadectwa, w tym jedno złożone przez diakona, który następnego dnia miał przyjąć święcenia kapłańskie, oraz drama na temat porzucania zła poruszyły zebranych. Na łące-boisku w pięknej dolinie Serra da Mantiqueira, gdzie odbywało się spotkanie, zmieściło się około 6 tys. osób – wśród nich setki wyleczonych z wielu krajów, ich rodziny, wolontariusze, członkowie grup wsparcia.

– Drodzy przyjaciele! Oto wreszcie jestem w Fazenda da Esperan?a! – zaczął Papież, przyjęty z niewypowiedzianą radością. Pogratulował bratu Hansowi Stapelowi, założycielowi kilkudziesięciu takich ośrodków w wielu krajach na całym świecie (m.in. w Rosji, Niemczech, Meksyku, na Filipinach), zauważając, że miejsce to, zbudowane w oparciu o charyzmat św. Franciszka i duchowość ruchu Focolari, jest znakiem wiary w ideały dobra i pokoju.


Zło zostanie rozliczone

Do uczestników terapii Papież zwrócił się z prośbą, aby owoce ich wyleczenia rodziły dalsze dobro.

– Dzięki instytucji, która was przyjmuje, Pan pozwolił, żebyście doświadczyli fizycznego i duchowego wyleczenia, które ma dla was i waszych rodzin kapitalne znaczenie. W dalszej perspektywie społeczeństwo się spodziewa, że będziecie potrafili szerzyć to cenne dobro zdrowia wśród przyjaciół i członków całej wspólnoty. Musicie być ambasadorami nadziei! – zaapelował Ojciec Święty w kontekście danych statystycznych, które pokazują, że Brazylia jest jednym z krajów przodujących w uzależnieniach od substancji chemicznych. – A i Ameryka Łacińska nie pozostaje w tyle – dodał. Benedykt XVI potępił gorszącą działalność tych, którzy zarabiają, krzywdząc młodzież sprzedażą wyniszczających środków. – Handlarzom narkotyków mówię, aby zastanowili się nad złem, jakie wyrządzają rzeszom młodzieży i dorosłych ze wszystkich warstw społecznych: Bóg rozliczy ich z tego, co zrobili – ostrzegał Papież.


Odzyskać sens życia

Jak zauważył Benedykt XVI, praca lekarzy, psychologów, pedagogów, osób duchownych i ciężka praca samych uzależnionych w Fazenda da Esperan?a pozwala nie tylko uwolnić się od ciężaru nałogu, ale także odzyskać sens życia, o czym świadczą liczne nawrócenia. – Nie wystarczy wyleczyć ciało, trzeba przyozdobić duszę najcenniejszymi darami Bożymi otrzymanymi na chrzcie św. – podkreślił Papież.

Bezpośrednio przed spotkaniem z młodzieżą Ojciec Święty pozdrowił siostry klaryski w kaplicy Farmy Nadziei, które – z rozmysłem sprowadzone przez brata Hansa Stapela – modlą się za klauzurą w intencjach ośrodka. – Tam, gdzie społeczeństwo nie widzi już przyszłości ani nadziei, chrześcijanie mają głosić moc zmartwychwstania; właśnie tutaj, w Farmie Nadziei, gdzie przebywa tylu ludzi, zwłaszcza młodych, którzy chcą pokonać problem narkotyków, alkoholu i uzależnienia od substancji chemicznych, składane jest świadectwo Chrystusowej Ewangelii wobec społeczeństwa konsumpcyjnego, bardzo oddalonego od Boga – powiedział Papież. – W tym miejscu jednoczą się modlitwy sióstr klarysek oraz wymagająca praca medycyny i terapii, aby zwyciężyć więzienie i zerwać okowy narkotyków, z powodu których cierpią umiłowane dzieci Boże – zaznaczył. A cierpienie to dotyka całych rodzin i środowisk.

Jolanta Tomczak, Guaratinguetá
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl