Metropolita Hilarion o profanacji Cudownego Obrazu

Metropolita Hilarion solidaryzuje się z Metropolitą Częstochowskim i wiernymi po profanacji Cudownej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznego Kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego, Metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego list solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, która miała miejsce 9 grudnia ubiegłego roku.

– Ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest dla nas wielkim darem, dla jedności Kościoła, dla jedności wiary. Mówi on również o zagrożeniach, które idą ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii, i dlatego metropolita Hilarion widzi to również w kategoriach wspólnego działania na rzecz ocalenia wartości, które dla nas są wartością życia. – zaznacza abp Depo.

Metropolita Częstochowski podkreślał również, że siostrzany Kościół prawosławny uczy nas prawdziwego kultu obrazu, który jest kultem osoby, bo ikona nie jest tylko obrazem, ale obecnością Tego, kogo przedstawia.

kuriaczestochowa.pl

 

* * *

 

Patriarchat Moskiewski Święty Synod                                                                   Moskwa, 12 grudnia 2012r.
Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi
Wydział Cerkiewnej  Łączności Zewnętrznej
115191 Moskwa, Daniłowski wał 22

Jego Wielebność
Czcigodny Wacław Depo
Arcybiskup Częstochowski

            Wasza Wielebność!

Piszę do Was w związku z bluźnierczym aktem dokonanym na uwielbiony tak przez katolików jak i prawosławnych cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski ale też przez prawosławnych Rosji.

            Z żalem przychodzi skonstatować, że w ostatnim czasie wzrosła liczba przejawów wandalizmu w odniesieniu do chrześcijańskich chramów i świątyń. Najsmutniejsze jest to, że podobnego rodzaju działania  dokonywane są nie tylko tam, gdzie chrześcijanie otwarcie podlegają prześladowaniom, ale i w tych krajach, których kultura jest głęboko zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej. Rosyjska Cerkiew także podlega napadom w środkach masowej informacji, dokonywane są akty wandalizmu w odniesieniu do jej chramów i czczonych świątyń. Dlatego są nam zrozumiałe i bliskie te uczucia, które przepełniają teraz serca bogobojnych wierzących Waszego Kościoła. To smutne wydarzenie i podobne jemu, mające miejsce w innych krajach z nową siłą przypominają prawosławnym i katolikom o konieczności wspólnego świadectwa o chrześcijańskich korzeniach cywilizacji europejskiej.

            Proszę przyjąć zapewnienie o modlitewnym wsparciu Was i Waszej owczarni ze strony wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi a także życzenia sił duchowych i obfitości mocy Bożej

                                                                                              Z Bożym pozdrowieniem

                                                                                         +Hilarion

 

 

Przewodniczący
Wydziału  Cerkiewnej Łączności Zewnętrznej
Patriarchatu Moskiewskiego
Metropolita Wołokołamskij

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl