fot. twitter.com

Jasna Góra: ciąg dalszy zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w czwartek

Na Jasnej Górze rozpoczęło się w poniedziałek 385. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski – przed dorocznymi rekolekcjami księży biskupów w częstochowskim sanktuarium. Podczas obrad zdecydowano, aby zebranie dokończyć w czwartek, po rekolekcjach.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował w poniedziałek wieczorem, że w poniedziałek księża biskupi uczestniczyli w pierwszej sesji 385. zebrania KEP. Druga sesja odbędzie się w czwartek. Po zakończeniu obrad wystosowany zostanie komunikat.

Wcześniej ks. Paweł Rytel-Andrianik zapowiadał, że głównymi tematami zebrania będą: działalność Fundacji Świętego Józefa, przygotowania do zaplanowanej na czerwiec 2020 r. beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i obchody przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Fundacja Świętego Józefa ma być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Biskupi podjęli decyzję o powołaniu fundacji zajmującej się pomocą skrzywdzonym podczas poprzedniego zebrania plenarnego 8 i 9 października w Warszawie.

Zaplanowano również omówienie kwestii związanych z organizacją ogólnopolskich uroczystości beatyfikacji prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, której datę wyznaczono na 7 czerwca 2020 r. Uroczystość odbędzie się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Na początku października papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem ks. kard. Wyszyńskiego, przypieczętowując tym samym decyzję o beatyfikacji wieloletniego prymasa Polski.

Księża biskupi mają ponadto omówić przygotowania do obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w ramach których realizowany jest projekt „Dar na stulecie” czy wiele wydarzeń jubileuszowych na poziomie diecezji i parafii. Wśród tematów obrad duchownych na Jasnej Górze miały znaleźć się także sprawy Caritasu Polska i bieżące problemy Kościoła.

W poniedziałek wieczorem księża biskupi rozpoczęli coroczne jasnogórskie rekolekcje. Tegorocznym rekolekcjonistą jest o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie.

W cztery dni księża biskupi mają wysłuchać ośmiu konferencji poświęconych Eucharystii. W programie jest m.in. codzienna Msza święta, wspólna modlitwa brewiarzowa, adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl