fot. PAP

Pątnicy przybywają na uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej

Liczne grupy pątników przybywają do Częstochowy w związku z przypadającymi jutro uroczystościami Matki Bożej Jasnogórskiej. W najbliższych dniach może przybyć ok. 30 tys. pieszych pielgrzymów w grupach zorganizowanych.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, dotąd pod jasnogórski szczyt dotarła m.in. 545. Piesza Pielgrzymka z Pabianic, jedna z najstarszych pielgrzymek, która co roku przybywa do sanktuarium. Przez cztery dni do Częstochowy wędrowało 350 osób.

W sobotę do sanktuarium dotarły również: licząca 340 osób Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej oraz 7. Piesza Pielgrzymka Opolska. 2530 pątników z Opola wędrowało pod hasłem „Z Maryją na ścieżkach wiary, by być solą ziemi”. Najmłodszy z nich miał 6 miesięcy, najstarszy 80 lat.

W niedzielę na Jasną Górę mają przybyć m.in.: 30. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Kościoła, 31. Pielgrzymka Tarnowska, 11. Pielgrzymka na Rolkach z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie, Piesza Pielgrzymka z Trnawy na Słowacji.

Urząd Miasta w Częstochowie szacuje, że tylko w sierpniu do miasta przybędzie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów w 153 grupach zorganizowanych, z czego ok. 30 tys. weźmie udział w uroczystościach Matki Bożej Jasnogórskiej. W związku ze „szczytem pielgrzymkowym” przygotowano 10 tras, którymi pątnicy będą mogli dotrzeć na Jasną Górę. Nad bezpieczeństwem czuwa policja.

Przypadająca 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, nazywana także dniem imienin Matki Bożej, to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Ma ono przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku.

Tradycyjnie w trakcie tego święta odbywa się Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich – modlitwy napisanej ponad 50 lat temu przez ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, w której wierni powierzają Polskę w opiekę Matki Bożej.

PAP/RIRM

drukuj