By François-Régis Salefran - Fotografia własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39436752

Ks. kard. Robert Sarah odpiera zarzuty pojawiające się wokół publikacji książki „Z głębi naszych serc”

W środę ma zostać opublikowana książka „Z głębi naszych serc”, w której emerytowany papież Benedykt XVI oraz ks. kard. Robert Sarah stanowczo stają w obronie celibatu księży. Dzień przed wydaniem dzieła, pod adresem księdza kardynała, pojawiły się zarzuty sugerujące, że nie kontaktował się z Benedyktem XVI ws. wydania wspólnej książki. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odpiera zarzuty i podaje dowody. 

W mediach pojawiła się polemika wokół książki „Z głębi naszych serc”, której publikacja jest planowana na środę, 15 stycznia br., we Francji. Padają sugestie, że emerytowany papież Benedykt XVI nie wiedział, iż zostanie współautorem dzieła.

– Zarzuty, które pojawiły się wobec ks. kard. Saraha dotyczą tego, jakoby nie uzgadniał z poprzednim Papieżem faktu publikowania jego tekstu w układzie książki w formie, w jakiej została ogłoszona, czyli jedna książka z dwoma autorami: Benedykt XVI i ks. kard. Robert Sarah. Pojawiły się głosy z tzw. sprawdzonych źródeł, że tak nie było (…). Możliwe, że nie dogadano typowo formalnych kwestii (…), ale według oświadczenia księdza kardynała, Benedykt XVI widział nawet projekt okładki, więc była jego zgoda (…). Sprawa jest przykra, ale zapewne pomoże też w tym, by książka miała jeszcze większy zasięg – wskazał ks. Mateusz Markiewicz, sekretarz Instytutu Dobrego Pasterza we Francji, który monitoruje tę sytuację.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stanowczo odpiera zarzuty, kierowane pod jego adresem. Najpierw na dowód opublikował zdjęcia listów od Benedykta XVI, które otrzymał podczas konsultowania się z emerytowanym Papieżem w sprawie powstającej książki.

„Ataki wydają się sugerować kłamstwo z mojej strony. Te zniesławienia mają wyjątkową wagę. Podaję pierwsze dowody mojej ścisłej współpracy z Benedyktem XVI, aby napisać ten tekst na rzecz celibatu” – napisał ks. kard. Robert Sarah na Twitterze.

Następnie ksiądz kardynał wydał oświadczenie, w którym dokładnie opisuje etapy powstawania książki „Z głębi naszych serc” oraz komunikowanie się z Benedyktem XVI.

Tłumaczenia oświadczenia ks. kard. Roberta Saraha na język polski dokonał ks. Mateusz Markiewicz. Poniżej publikujemy pełną treść:

„5 września zeszłego roku, po wizycie w klasztorze Mater Ecclesiæ, gdzie mieszka Benedykt XVI, napisałem do Papieża Emeryta, aby go zapytać, czy istnieje możliwość napisania przez niego tekstu na temat kapłaństwa katolickiego, ze szczególnym uwzględnieniem celibatu. Wyjaśniłem mu, że sam zacząłem rozważanie tego tematu na modlitwie. Dodałem: „Wyobrażam sobie, że [Wasza Świątobliwość] pomyśli, iż uwagi z Jej strony mogą nie być właściwe z powodu polemik, które mogą one wywołać w prasie, lecz jestem przekonany, że cały Kościół potrzebuje tego daru, który mógłby zostać opublikowany na Boże Narodzenie albo na początku roku 2020.”

20 września Papież Emeryt podziękował mi pisząc, że on również ze swojej strony, przed otrzymaniem mojego listu, zaczął pisanie tekstu na ten temat, lecz że jego siły nie pozwalają mu już na pisanie tekstu teologicznego. Jednakże mój list zachęcił go do podjęcia na nowo tej długiej pracy. Dodał, że przekaże mi ją, kiedy zostanie dokonane tłumaczenie na język włoski.

12 października, podczas Synodu Biskupów o Amazonii, Papież Emeryt wręczył mi w formie poufnej długi tekst, owoc pracy jego minionych miesięcy. Biorąc pod uwagę objętość tego tekstu, zarówno co do zawartości, jak i formy, stwierdziłem od razu, iż nie będzie można poprosić żadnego dziennika lub czasopisma o publikację, wziąwszy pod uwagę jego objętość i jakość. Zaproponowałem więc bez zwłoki Papieżowi Emerytowi opublikowanie książki, która byłaby wielkim dobrem dla Kościoła, a która by zawierała jego tekst i mój własny. Po licznych wymianach korespondencji mających na celu publikację książki, 19 listopada wysłałem wreszcie Papieżowi Emerytowi cały manuskrypt, zawierający tak jak zdecydowaliśmy razem, okładkę, wspólny wstęp i zakończenie, tekst Benedykta XVI i mój własny tekst. 25 listopada Papież Emeryt wyraził swoją wielką satysfakcję odnośnie wspólnie napisanych tekstów, po czym dodał: „Z mojej strony zgadzam się na to, aby tekst został opublikowany według formy przewidzianej przez Waszą Eminencję”.

3 grudnia udałem się do klasztoru Mater Ecclesiæ, aby podziękować jeszcze raz Papieżowi Emerytowi za udzielenie mi tak wielkiego zaufania. Wyjaśniłem mu, że nasza książka zostanie wydrukowana w trakcie ferii bożonarodzeniowych, że zostanie upubliczniona 15 stycznia, oraz iż przyniosę mu egzemplarz po moim powrocie z podróży do mojego rodzinnego kraju.

Polemika, która od kilku godzin ma na celu zszarganie mojej reputacji, insynuująca, iż Benedykt XVI nie został poinformowany o wydaniu książki „Z głębi naszych serc”, jest głęboko odrażająca. Szczerze wybaczam wszystkim, którzy mnie oczerniają albo chcą mnie przeciwstawić Papieżowi Franciszkowi. Moje przywiązanie do Benedykta XVI pozostaje niewzruszone, a moje posłuszeństwo synowskie Papieżowi Franciszkowi jest absolutne”.

Ks. abp Georg Gaenswein, sekretarz Benedykta XVI, powiedział, iż emerytowany Papież chce, by usunięto jego imię jako współautora książki. Dodał, że fragment głównego tekstu dzieła „Z głębi naszych serc” jest w stu procentach dziełem 92-letniego Josepha Ratzingera.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. kard. Robert Sarah oznajmił w związku z tym, iż „autorem książki w przyszłych wydaniach będzie: Kard. Sarah przy wkładzie Benedykta XVI. Natomiast cały tekst pozostaje absolutnie niezmieniony”.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj