fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Wiek XX i XXI to są wieki męczenników

Przypomnijmy może sformułowania, jakich używał Ojciec Święty Jan Paweł II i papież Benedykt XVI w wielu dokumentach, że wiek XX i XXI to są wieki męczenników, bo tutaj – według tych opracowań, które były dostępne dla wspomnianych wybitnych papieży – pokazywało to, że nie początki chrześcijaństwa, które w naszym wyobrażeniu są wiekami męczenników, ale właśnie takim czasem jest wiek XX i XXI – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Ksiądz prof. Waldemar Cisło przypomniał, że już św. Jan Paweł II i Benedykt XVI podkreślali, że wiekami męczenników są wiek XX i XXI.

– Przypomnijmy może sformułowania, jakich używał Ojciec Święty Jan Paweł II i papież Benedykt XVI w wielu dokumentach, że wiek XX i XXI to są wieki męczenników, bo tutaj – według tych opracowań, które były dostępne dla wspomnianych wybitnych papieży – pokazywało to, że nie początki chrześcijaństwa, które w naszym wyobrażeniu są wiekami męczenników, ale właśnie takim czasem jest wiek XX i XXI, bo wtedy największa ofiara z niewinnych ludzi została złożona. Jeśli mówimy o męczennikach, to mówimy o tych ludziach, którzy nie zginęli na skutek wojny czy innych tragicznych kataklizmów, ale właśnie tylko dlatego, że są wyznawcami Chrystusa – wskazał kapłan.

Zresztą ten miniony rok był dla nas taki szczególnie uświadamiający nam cenę chrześcijaństwa – podkreślił gość Radia Maryja.

– Kiedy siadaliśmy do śniadań wielkanocnych w Europie to w Sri Lance setki osób zostało zabitych i rannych w zniszczonych kościołach. To było dla nas straszne, że te 250 osób w Niedzielę Zmartwychwstania zostało zamordowanych tylko dlatego, że poszli modlić się do chrześcijańskich świątyń. Myślę, że warto dodać komentarz ks. abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego we Francji, który odwołał się do danych z ubiegłego roku, gdzie podano, że tylko we Francji były 1063 ataki przeciwko chrześcijaństwu. Wszystkich aktów, które miały na celu uszkodzenie miejsc kultu czy profanacji, było 1704 i 1063 z nich było skierowanych przeciwko chrześcijaństwu, a 540 przeciwko różnym cmentarzom czy żydowskim synagogom – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

W obecnym rządzie zabrakło miejsca dla ministra do spraw pomocy humanitarnej.

– Jak lubimy Węgrów i szanujemy wiele rzeczy, które robią, to dobrze by było, żebyśmy w tym aspekcie również ich naśladowali, bo naprawdę tak jak oni stworzyli to ministerstwo pomocy humanitarnej, jak są aktywni na całym świecie, to to im przynosi niesamowicie dużo dobrego. Nasz rząd, trzeba tu oddać sprawiedliwość panu premierowi, ciągle kontynuuje leczenie Syryjczyków. Przypomnijmy, że tylko w 2018 roku to było 14 tysięcy, rok wcześniej 13 tysięcy, tak że to jest niesamowicie ważny aspekt ich życia, bo tylko my pomagamy na taką skalę. Jak teraz byliśmy w grudniu, to najczęstsze pytania, jakie zadawano to „Ojcze, czy Polacy będą kontynuować leczenie?” – podsumował przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Waldemara Cisło można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl/JG

drukuj