fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Dr M. Hamankiewicz o stanie polskiej ochrony zdrowia: System, w jakim działamy, jest po prostu chory i wymaga reperacji

System, w jakim działamy, jest po prostu chory i wymaga reperacji. Każdy z nas pacjentów widzi gołym okiem, że te dwa czynniki są dominujące w niedomaganiu udzielania pomocy w sytuacji, którą my, pacjenci, uważamy za najważniejszą. Jeżeli mówimy o zdrowiu, to niewątpliwie wszyscy Polacy chcielibyśmy, żeby to dobrze funkcjonowało – powiedział dr Maciej Hamankiewicz, były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

PSL i Kukiz’15 chcą zwiększenia finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB. Kondycję polskiej ochrony zdrowia ocenił dr Maciej Hamankiewicz, były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Sytuacja polskiej ochrony zdrowia nie jest najlepsza w ocenie gremiów międzynarodowych. Borykamy się z dwoma przyczynami tej sytuacji. Pierwszą jest niewątpliwie niedoinwestowanie, niedofinansowanie permanentne trwające od wielu lat, a drugą jest dosyć kiepski system organizacyjny ochrony zdrowia, w tym płatności, bo w zasadzie nie mamy żadnego dookreślonego systemu finansowania służby zdrowia. NFZ, to nie jest ani budżetowe finansowanie, ani ubezpieczeniowe. Również system, w jakim działamy, jest po prostu chory i wymaga reperacji – wskazał gość Radia Maryja.

Każdy z nas pacjentów widzi gołym okiem, że te dwa czynniki są dominujące w niedomaganiu udzielania pomocy w sytuacji, którą my, pacjenci, uważamy za najważniejszą – podkreślił były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Jeżeli mówimy o zdrowiu, to niewątpliwie wszyscy Polacy chcielibyśmy, żeby to dobrze funkcjonowało, a nakłady finansowe na ochronę zdrowia 6,8 proc. PKB są być może wystarczające na bieżące funkcjonowanie, ale proszę pamiętać, że mamy potężne zaniedbania ciągnące się od bardzo wielu lat, więc „uprzątnięcie śniegu z chodnika za te pieniądze jest możliwe, ale tych zasp, które powstały przez lata, będzie bardzo trudno za te pieniądze usunąć”. Tak że 6,8 proc. PKB to jest takie bardzo minimalistyczne podejście do aktualnych bieżących potrzeb – stwierdził dr Maciej Hamankiewicz.

Polska służba zdrowia cierpi także na braki kadrowe.

– To jest ogromny problem, z którym borykamy się już od bardzo wielu lat. Zwracaliśmy na to uwagę ekipom rządzącym, a one nie zwracały na to najmniejszej uwagi i dopiero obecna ekipa rządząca spowodowała zwiększenie liczby szeroko rozumianych studentów wydziałów medycznych, bo mam tutaj na myśli pielęgniarki, ratowników i lekarzy. Dopiero teraz widzimy zwiększającą się ich liczbę. To wszystko jest naprawdę trudne. Należy pamiętać o tym, że dzisiaj zbliżamy się do dużego procentu lekarzy, którzy są w wieku emerytalnym i jeżeli lekarze emeryci przeszliby na zasłużony odpoczynek, to rozegrałby się personalny dramat na terenie całej Polski – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Macieja Hamankiewicza, byłego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj