fot. PAP/EPA

PE: przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Parlament Europejski przygotowuje się na wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Szeroka dyskusja prowadzona jest w kontekście wdrożenia i monitorowania przepisów dotyczących praw obywateli zawartych w umowie o wystąpieniu. W PE powstał wspólny projekt rezolucji.

Nie tylko polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego liczą na to, że umowa o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej zagwarantuje ochronę praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Chodzi teraz o odpowiednią implementację dokumentu oraz skuteczne poinformowanie unijnych obywateli na temat obowiązku rejestracji.
W przygotowywanej rezolucji eurodeputowani chcą m.in. wezwać Zjednoczone Królestwo i państwa członkowskie UE-27 do zwiększenia starań, aby poszerzyć wiedzę obywateli na temat skutków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

–  Polska również powinna pamiętać o tym, że Wielka Brytania jest sojusznikiem naszego kraju oraz szukać szans w bilateralnych rozwiązaniach gospodarczych oraz relacjach politycznych. Życzymy Brytyjczykom, aby ich suwerenna decyzja była uszanowana w taki sposób, aby obywatele Zjednoczonego Królestwa byli z niej zadowoleni. Oczekujemy również na wsparcie państwa brytyjskiego w naszych polskich sprawach mając na uwadze dyskusje dotyczące praworządności w Polsce – powiedział europoseł Bogdan Rzońca.

W Strasburgu mówi się również o tym, że wspólny nadzór Parlamentu Europejskiego i Parlamentu Zjednoczonego Królestwa nad wdrażaniem i stosowaniem umowy o wystąpieniu byłby korzystny.

Dawid Nahajowski, Strasburg

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl