Ks. bp S. Stefanek: Różaniec tworzy trwałą więź społeczną

Różaniec podnosi naukę miłości i odporności człowieka na bardzo wysoki poziom, tworząc trwałą więź społeczną – podkreślał ks. bp Stanisław Stefanek podczas III Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę.

Tegoroczne, sobotnie spotkanie u stóp Matki Bożej Częstochowskiej zgromadziło ok. 15 tys. wiernych. Przebiegało pod hasłem „Różaniec ocaleniem rodziny”.

Pielgrzymka jest okazją do integracji wspólnot Żywego Różańca na co dzień działających w diecezjach i odkrywaniem wciąż na nowo misji i charyzmatu.

Pielgrzymce przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny.

– Zbawienie przekazane zostało światu w kontekście rodziny, w kontekście rodzenia, w kontekście radości, która ma wypełnić dom rodzinny. Dom rodzinny jest ufundowany na Boskim prawidle po to, by był źródłem radości. I stąd mają pójść impulsy w szeroką przestrzeń społeczną. Rodzina jest zwornikiem, przewodnikiem. To w niej przeprowadzane są medytacje, rozważania tajemnic. Nie ma właściwie bardziej skompletowanej katechezy biblijno-ewangelizacyjnej jak różaniec. Modlitwa jest trwałym fundamentem nierozerwalności rodziny – tłumaczy ks. bp Stanisław Stefanek.

Ksiądz Biskup podkreślił, że jeżeli rodzice chcą mieć wpływ na wychowanie swoich dzieci muszą się wspólnie z nimi modlić, „wymienić obrazy TV na tajemnice różańcowe”

Podczas pielgrzymki nie zabrakło również wymownych świadectw o znaczeniu modlitwy różańcowej, którymi dzielili się wierni.

RIRM

drukuj