Konferencja „Dzieło Księdza Biskupa Stanisława Stefanka TChr dla Polonii i Polaków za Granicą”

W najbliższy poniedziałek o godz.14.00 odbędzie się konferencja pt. „Dzieło Księdza Biskupa Stanisława Stefanka TChr dla Polonii i Polaków za Granicą”. Wydarzenie będzie miało miejsce Warszawie w siedzibie Prezesa Rady Ministrów w KPRM, przy Alejach Ujazdowskich 3. Organizatorem konferencji jest Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Fundacja Vita Familiae zapraszają na konferencję pt. „Dzieło Księdza Biskupa Stanisława Stefanka TChr dla Polonii i Polaków za Granicą”. Podczas konferencji zostaną wygłoszone prelekcje dotyczące działalności polonijnej ks. bp. Stanisława Stefanka oraz jego troski o rodzinę w Polsce i na emigracji.

Program konferencji

13.30 – Otwarcie rejestracji dla uczestników.

14.00 – Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą – wprowadzenie.

14.10 – O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor oraz założyciel Akademii Kultury Społecznej i Medialnej – słowo wstępne.

14.20 – O. gen. Krzysztof Olejnik TChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego – słowo wstępne

14.30 – Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, kierownik Zakładu Etyki Społeczno-Politycznej w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej  –  „Polonijny rys działalności ks. bp. Stanisława Stefanka TChr”.

14.55 – Dr Bożena Bassa, członek Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej – „Troska ks. bp. Stanisława Stefanka o rodzinę w Polsce i na emigracji”.

15.05 – O. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej – „Medialny aspekt działalności ks. bp. Stanisława Stefanka”.

15.20 – Redaktor Katarzyna Cegielska, kierownik Zakładu Kultury Medialnej w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej – „Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek TChr we wspomnieniach duszpasterzy polonijnych i Polonii”.

15.30 Ks. Krzysztof Jurczak, prezes Fundacji Vita Familiae – „Geneza powstania książki pt. »Świadek ewangelicznej dobroci. Zbiór wspomnień o Księdzu Biskupie Stanisławie Stefanku«”.

15.40 – Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą – podsumowanie.

Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek TChr

Duszpasterz Polonii

Stanisław Stefanek urodził się w 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1959 r. z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka
w  Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Pracował jako duszpasterz w  Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. W 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym Diecezji szczecińsko-kamieńskiej.  W latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił wówczas także funkcję rektora Seminarium Duchownego w Szczecinie oraz wikariusza generalnego i kanonika Kapituły Katedralnej w  Szczecinie. W 1996 r. został mianowany biskupem Diecezji łomżyńskiej. Został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ks. bp Stanisław Stefanek TChr zakończył posługę pasterską i przeszedł na emeryturę w 2011 r. Zmarł w 2020 r., jego pogrzeb odbył się w  łomżyńskiej katedrze.

Jako członek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej duchowny przez całe życie był niezwykle zaangażowany w sprawowanie posługi duszpasterskiej wśród rodaków mieszkających poza granicami. Prowadził rekolekcje, uczestniczył w uroczystościach kościelnych i patriotycznych. Brał udział w  polonijnych pielgrzymkach oraz udzielał sakramentów Polakom zamieszkałym w wielu krajach świata tj. jak Włochy, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Austria, Dania, Holandia, Grecja, Hiszpania, Rumunia, Węgry, Ukraina, Rosja, Białoruś, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Brazylia, Australia czy Nowa Zelandia. Podobnie jak w Polsce, szczególną troską obdarzał polonijną Rodzinę, uczestnicząc w konferencjach, odczytach i spotkaniach modlitewnych. Podczas  długiego i pięknego życia wykształcił wielu księży misjonarzy, uwrażliwiając ich szczególnie na losy Polaków oraz Rodziny na emigracji.

Arkadiusz Runkowski/ Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl