fot. bialystok.ipn.gov.pl

W Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej

Koncert „Lipcowe Anioły”, który odbędzie się w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, upamiętni ofiary Obławy Augustowskiej. 12 lipca obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Była to największa powojenna zbrodnia dokonana przez Sowietów na Polakach.

Koncert „Lipcowe Anioły” rozpocznie się o godzinie 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Podlaskiej im. Stanisława Moniuszki.

O tym, jakich utworów będą mogli posłuchać zgromadzeni w filharmonii, mówiła Natalia Krzywicka z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

– Specjalnie na tę okazję powstała symfonia kameralna skomponowana przez Ignacego Zalewskiego na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne „Podziemne ptaki”. Jest to utwór wyjątkowy, bo powstał do słów Erazma Stefanowskiego, poety związanego z Augustowem, dedykowany ofiarom większej sowieckiej zbrodni po zakończeniu II wojny światowej – Obławy Augustowskiej – tłumaczyła Natalia Krzywicka,

W programie znajdą się także utwory Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara. Wykona je Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego.

Organizatorem wydarzenia jest białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Patronat medialny nad koncertem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj