fot. Monika Bilska

Wspomnienie o śp. ks. bp. Stanisławie Stefanku

Mówił, że bez silnej rodziny nie będzie przyszłości Kościoła i narodu – tak bliscy i wierni wspominają ks. bp. Stanisława Stefanka, biskupa seniora diecezji łomżyńskiej. Był przyjacielem Radia Maryja. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w najbliższy czwartek w Łomży.

Ks. bp Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 roku w Majdanie Sobieszczańskim. W wieku 23 lat przyjął święcenia kapłańskie. W 1980 roku został biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej, 16 lat później został mianowany na biskupa diecezji łomżyńskiej.

– Stawiał na rodzinę, stawiał na poszanowanie jednostki ludzkiej. Jego hasło biskupie „In omnibus Christus – wszystko z Chrystusem i w Chrystusie” odzwierciedlało się w jego działaniach. Pokazywane było to na każdym kroku, że świecki jest bardzo ważną cząstką Kościoła – powiedział Bernard Szymański z Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego.

Ksiądz biskup Stanisław Stefanek znany był także jako obrońca rodziny – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Ksiądz biskup Stefanek zawsze, przy każdej okazji, zwracał nam uwagę wszystkim, że bez silnej rodziny nie będzie przecież przyszłości Kościoła i nie będzie przyszłości narodu – wskazał biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Kapłan wspierał także rodzinę Radia Maryja.

– Ostatnio widziałem go, nawet zamieniłem kilka grzecznościowych zdań na kolejnej rocznicy powstania rodziny Radia Maryja. Zauważyłem, że czuje się już źle, gorzej, ale przyjechał, mimo to był z nami, doceniliśmy wszyscy jego obecność – mówił ks. prof. Edward Walewander z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ks. bp Stefanek bronił toruńskiej rozgłośni przed atakami lewicowych środowisk. „Radio Maryja zmieniło bieg historii Polski, dzięki temu radiu w przestrzeni publicznej zabrzmiał głos Ewangelii” – mówił podczas jednej z rocznic Radia Maryja.

– Niezwykle serdeczny, niezwykle przyjazny. Jest już u Pana Boga, jest już w Królestwie Niebieskim, modlimy się, aby Pan przyjął go do swojej chwały i dziękujemy Panu Bogu, że mieliśmy takiego wielkiego przewodnika duchowego w Polsce – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się od poniedziałkowej Mszy św. żałobnej w kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży. Eucharystia odbędzie się o godz. 18.00. Na miejscu zostanie wystawiona trumna z ciałem śp. księdza biskupa. We wtorek po południu zostanie przewieziona do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a w środę do łomżyńskiej katedry. Tam w czwartek o godz. 11.00 odbędzie się Msza św. pogrzebowa ks. bp. Stanisława Stefanka. Duchowny zostanie pochowany w katedrze.

TV Trwam News

drukuj