fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Jasna Góra: uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika  

Na Jasnej Górze zakończyły się tzw. Pawełki, czyli doroczne 9-dniowe uroczystości ku czci patriarchy zakonu paulinów – św. Pawła Pierwszego Pustelnika. W niedzielę sprawowano tam uroczystą Mszę świętą odpustową. Eucharystii w jasnogórskim sanktuarium przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

W wydarzeniu wzięła udział wspólnota paulinów, licznie przybyli księża, osoby życia konsekrowanego oraz wierni. Wszystkich zgromadzonych przywitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE.

– Dziś na Jasnej Górze, ale też we wszystkich paulińskich kościołach przeżywamy uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jak co roku razem z naszymi wiernymi, tu na Jasnej Górze, również z pielgrzymami, z tymi, którym posługujemy, spoglądamy na tego świętego patriarchę naszego zakonu, by czerpać ze skarbca jego duchowości: umiłowania modlitwy, stawiania Boga ponad wszelkie cele swego życia, serca niepodzielnie oddanego Bogu. Oto szkoła, do jakiej zaprasza nas św. Paweł Pustelnik – wskazał przeor Jasnej Góry.

Podczas homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę na aspekty, jakie zawiera dzieło Jezusa jako Syna Bożego. Pierwszy z nich – jak mówił ks. abp Wacław Depo – to zbawienie, które rozpoczyna zgładzenie grzechu świata. Metropolita podkreślił, że w tym kontekście odrzucenie Jezusa to największy grzech i dramat człowieka. Drugi aspekt – jak mówił – to przebóstwienie.

– Abyśmy przez chrzest mogli stać się dziećmi Bożymi i dziedzicami Nieba, chrześcijanie są na nowo zrodzeni w Chrystusie i zgromadzeni w Kościele, który jest znakiem obecności i działania samego Chrystusa i mocy Ducha Świętego. Świat współczesny, podobnie jak ten z czasów Jana Chrzciciela czy św. Pawła Pierwszego Pustelnika zmarłego w 341 r. po Chrystusie, ciągle potrzebuje świadków, którzy sami otrzymawszy najpierw łaskę, jak w przypadku Szawła z Tarsu, łaskę nawrócenia, stają się apostołami i głosicielami Ewangelii aż po krańce świata – akcentował metropolita częstochowski.

Zakończenie uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika połączone z błogosławieństwem dzieci odbyło się na Jasnej Górze w niedzielę po południu.

Św. Paweł uważany jest m.in. za patrona i opiekuna matek spodziewających się lub pragnących mieć potomstwo, dlatego uroczystości odpustowe ku jego czci co roku gromadzą w Częstochowie wiele młodych małżeństw z dziećmi.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl