Prokuratura przesłucha mężczyznę, który sprofanował Cudowny Obraz

Częstochowska prokuratura przesłucha dziś 58 -letniego mieszkańca Świdnicy, który próbował wczoraj zniszczyć cudowny obraz Matki Bożej na Jasnej Górze.

Dzięki zabezpieczeniom ikona Królowej Polski nie ucierpiała. Mężczyzna spędził noc w policyjnej izbie zatrzymań.

Jak poinformował prok. Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, prowadzący sprawę prokurator zapozna się ze zgromadzonymi przez policję materiałami – efektami przeszukań, oględzin i przesłuchań świadków.

Prokurator przesłucha też zatrzymanego. „Zapadnie wówczas decyzja w sprawie zarzutów i ewentualnych środków zapobiegawczych” – powiedział prok. Ozimek. Jeszcze nie wiadomo, jakie zarzuty usłyszy zatrzymany. W grę wchodzi np. obraza uczuć religijnych, przepisy karne z Ustawy o ochronie zabytków, a także rzadko stosowany przepis o zniszczeniu mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury, za co grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Próba znieważenia świętego wizerunku poruszyła wiernych. Paulini i biskupi częstochowscy zaraz po zajściu zgromadzili się na modlitwie, odprawiono nabożeństwo ekspiacyjne, sprawowano Eucharystię ekspiacyjną transmitowaną w Radiu Maryja i TV Trwam. Modlitwy ekspiacyjne, czyli wynagradzające za znieważenie jasnogórskiego obrazu, trwały na Jasnej Górze przez cały dzień. Charakter ekspiacyjny miał też wieczorny Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej.

 

PAP

drukuj