fot. Monika Bilska

60. rocznica święceń kapłańskich ks. bp. Stanisława Stefanka

W piątek 21 czerwca ks. bp Stanisław Stefanek obchodził 60. rocznicę święceń kapłańskich. Przez lata swojej posługi Ksiądz Biskup Stanisław na trwałe wpisał się w historię naszej Ojczyzny, a przede wszystkim Diecezji Łomżyńskiej.

W dniu 4 lipca 1980 roku został mianowany przez św. Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Szczecnie i swoim zawołaniem biskupim uczynił słowa „In omnibus Christus”. W latach 1993 – 2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną ATK w Warszawie (od 1999 r. UKSW). W dniu 26 października 1996 roku został mianowany Biskupem Łomżyńskim. Objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października, a dnia 17 listopada tego roku odbył uroczysty ingres do Katedry Łomżyńskiej. Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 roku, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ks. bp Stefanek zasiadał w Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz był wieloletnim przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Dnia 11 listopada 2011 roku zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży i przeszedł na emeryturę.

Uroczysta liturgia dziękczynna, z udziałem księży biskupów, kapłanów z instytucji centralnych Diecezji, księży dziekanów, proboszczów i wyświęconych przez Księdza Biskupa oraz sióstr i braci zakonnych, alumnów WSD i laikatu, sprawowana była w piątek 21 czerwca br. o godz. 12.00 w Katedrze Łomżyńskiej.

diecezja.lomza.pl/RIRM

drukuj