fot. PAP/Artur Reszko

Wspomnienie ks. bp. Stanisława Stefanka

W czwartek pożegnaliśmy śp. ks. bp. Stanisława Stefanka. Biskup Senior w pamięci wielu zapisał się jako ceniony biblista oraz wielki orędownik życia i rodziny.

Ksiądz biskup Stanisław Stefanek przez wiele lat związany był z diecezją łomżyńską. W latach 1996-2011 był biskupem diecezjalnym. W czwartek żegnali go kapłani i wierni.

– Mieliśmy bardzo bliskie relacje, przeprowadziliśmy dużo rozmów. Ksiądz biskup ochrzcił naszą najstarszą córkę. Do końca jego dni utrzymywaliśmy bardzo ciepły, osobisty kontakt – akcentował Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Ks. bp Stanisław Stefanek był cenionym biblistą. W pamięci wielu zapisał się jako wielki orędownik i obrońca małżeństwa i rodziny. Właśnie tak zapamiętali go wierni.

– Bardzo dbał o rodzinę, dbał o wychowanie patriotyczne młodzieży, był wielkim patriotą – podkreślała Alicja Dąbrowska, mieszkanka Łomży.

Wyrazem głębokiego patriotyzmu była jego troska o prawdę historyczną. Miał odwagę głośno mówić o tym, co wydarzyło się w Jedwabnem.

– To właśnie ks. bp Stanisław stanął w obronie dobrego imienia diecezjan, ale przede wszystkim w obronie dobrego imienia Polski – wskazywał ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Duchowny przypomniał, że zawołanie księdza biskupa Stefanka brzmiało: „We wszystkim Chrystus”. Ono realizowało się w całej jego kapłańskiej i biskupiej posłudze. W 1997 roku po raz pierwszy wyświęcił kapłanów diecezji łomżyńskiej. Wśród nich był proboszcz parafii św. Krzyża w Łapach – ks.  kanonik Krzysztof Jurczak.

– Potrafił usiąść, wysłuchać i doradzić, jak podejść do danego tematu, jak on by to widział. Zawsze kapłan miał u niego wielkie znaczenie, dla każdego znalazł czas, każdego wysłuchał, z każdym się spotkał – podkreślał ks. kan. Krzysztof Jurczak.

Taki był dla kapłanów, ale i dla wiernych diecezji łomżyńskiej.

– Był wspaniałym, cudownym człowiekiem, którego znaliśmy długie lata. W wielu rzeczach nam pomagał i wspierał – mówiła Stefania Prusaczyk z zespołu folklorystycznego „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca.

Początek posługi biskupiej ks. bp. Stefanka w Szczecinie był też początkiem kapłaństwa ks. Andrzeja Steckiewicza. Mieszkali niedaleko siebie, wielokrotnie współpracowali. Jak wspominał ks. Andrzej, ksiądz biskup Stefanek dla wielu był uosobieniem mistrza.

– To był taki mistrz, w którego słowa wsłuchiwaliśmy się. Pamiętam do tej pory pewne frazy, pewne sytuacje, które on tworzył w naszej diecezji – akcentował ks. Andrzej Steckiewicz.

Jak podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński biskup senior angażował się nie tylko w sprawy Kościoła, ale także naszej Ojczyzny.

– Miał jednoznaczny pogląd na sprawy społeczne, na sprawy sprawiedliwości społecznej, na sprawy także przyszłości Polski i tego, co służy Polsce, polskiej racji stanu – wspominał pos. Jarosław Zieliński.

Ks. biskup Stanisław Stefanek w kapłaństwie przeżył ponad 60 lat. Za kilka miesięcy obchodziłby 40. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Zmarł 17 stycznia. Miał 84 lata.

TV Trwam News

drukuj